Shqiptarët nuk lejohen të votojnë për ligjin e ri në Zvicër - Bota Sot
Shqiptarët nuk lejohen të votojnë për ligjin e ri në Zvicër

Diaspora

Shqiptarët nuk lejohen të votojnë për ligjin e ri në Zvicër

Më: 19 maj 2019 Në ora: 20:46
Ilustrim

Sot në Zvicër qytetarët votojnë në referendumin për ligjin e ri të kontrollit të armëve.

Duke i parë sulmet terroriste në Paris dhe Bruksel gjatë viteve 2015, Bashkimi Evropian po dëshiron të forcoj ligjet për kontrollin e armëve.

Nëse shteti zviceran refuzon të ndryshoj ligjin, atëherë do të largohet nga Zona Shengen.

Në referendumin e sotëm mund të votojnë të gjithë qytetarët mbi moshën 18 vjeçare.

Ndërsa qytetarët e huaj si serb, boshnjak, kosovar, maqedonas, turq, shqiptar, nga Sri Lanka dhe turq nuk mund të votojnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...