Policia franceze arreston 10 shqiptarë, si pjesë e trafikut ndërkombëtar të drogës - Bota Sot
Policia franceze arreston 10 shqiptarë, si pjesë e trafikut ndërkombëtar të drogës

Diaspora

Policia franceze arreston 10 shqiptarë, si pjesë e trafikut ndërkombëtar të drogës

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 21:31
Foto ilustrim

Një hetim i gjatë tetë mujor identifikoi dhjetë të dyshuar të moshës midis 27 dhe 42 vjeç, duke përfshirë shtatë shtetas shqiptarë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”, duke ju referuar burimeve tw policisë franceze.

Te arrestuarit i përkasin një rrjeti trafikimi ndërkombëtar të drogës u arrestuan nga xhandarmeria franceze në Haute-Savoie dhe Alpes-Maritimes. Ata më pas u paditën në Lyon, ka thënë policia.

Dhjetë të dyshuar të arrestuar janë akuzuar për “transport, posedim, blerje, ofertë dhe bartje të narkotikëve dhe konspiracion kriminal. Ata kanë dënime të rënda, “tha burimi. Nga ata të paditur, shtatë janë vendosur në paraburgim dhe dy nën mbikëqyrje gjyqësore.

Hetimet e hetuesve kanë rezultuar në konfiskimin e “dhjetëra mijëra eurove, disa kilogram kokainë dhe heroinë, automjete të larta, armë dhe dokumente të falsifikuara, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve policisë franceze.

Hetimi filloi në gusht 2018 pas zbulimit të një trafiku të mundshëm të kokainës dhe heroinës të organizuar nga rrjeti kriminal në rajonin e Annemasse në Haute-Savoie. Rrjeti u rrezatonte në juglindje të Francës.

Duke pasur parasysh natyrën ndërkombëtare të fakteve, një njësi kombëtare hetimi ishte ngritur nën drejtimin e juridiksionit të specializuar ndër-rajonal (JIRS) të Lyonit.

Zyra Qendrore për luftën kundër shëtitës delinkuentët, grupi i xhandarmërisë së Haute-Savoie dhe të vëzhgimit dhe grupit të monitorimit në Lion ka marrë pjesë edhe në hetimin që çoi në këtë kapur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat