Në moshën 90 vjeçare u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare Masar Krasniqi

Diaspora

Në moshën 90 vjeçare u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare Masar Krasniqi

Nga: Harry Bajraktari Më: 9 gusht 2019 Në ora: 15:15
Në moshën 90 vjeçare u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare Masar Krasniqi

AUCKLAND NZ : Në Zelandën e Re, ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare, veprimtari i çështjes kombëtare Masar Krasniqi.

Krasniqi gjatë kohës së luftës në Kosovë dhe pas përfundimit të luftës, Krasniqi mundësoi shkuarjen e kosovarëve në Zelandë të Re, me ç’rast personalisht u kujdes për ta.

Ai ia kushtoi jetën çështjes kombëtare dhe për pasojë nuk pasi mundësi të kthehej në Kosovë deri pas përfundimit të luftës.

Në vitin 1950, në moshën 19 vjeçare Masar Krasniqi, emigroi nga Kosova drejt Zelandës së Re, me të vetmin qëllim që në çdo kohë t’i shërbejë çështjes kombëtare.

Përpos që i ndihmoi shumë Kosovës, Krasniqi u bë një nga njerëzit më me ndikim edhe në shtetin ku jeton.

Më 30 mars 1979 ai së bashku me një grup myslimanësh vendosën gurthemelin e një xhamie në Zelandë të Re.

Anëtarët e Komitetit të Xhamisë që përpos Krasniqit ishin edhe Hajji Abdul Rahim Rasheed, Said Alvi, Mohammed Yakub Patel dhe Hajji Mohammed Hussein Sahib – atë kohë lanë në hipotekë shtëpitë e tyre si garanci për ndërtuesin e këtij objekti fetar.

Kontributi i tij i madh bëri që ai të jetë edhe njëri ndër anëtarët e lobit Shqiptaro-Amerikan dhe njëkohësisht njeriu më i afërti i senatorit Bob Dole, dhe ish kongresistit arberesh Joseph J. DioGuardi, Kryetar i Liges Qytetare Shqiptare Amerikane.

Ai gjatë veprimtarisë së tij takoi personalitete të njohura botërore si Dalai Lama, Nënë Tereza, Bill Clinton dhe Ibrahim Rugova. Madje, për shërbim ndaj komunitetit ai u dekorua me medalje nga shkëlqesia e saj Mbretëresha Elizabeta II.

Mazhar Shukri Krasniqi (lindur më 1931), ishte një udhëheqës i komunitetit mysliman të Zelandës së Re me origjinë shqiptare, ate të Kosovës. Ai ishte presidenti i parë i Federatës së Shoqatave Islame të Zelandës së Re (FIANZ) në 1979 dhe një aktivist për të drejtat e njeriut. Umm Sahl është Vajza e tij. 

Ai vdiq në 8 gusht 2019

Veprimtari i njohur nga SHBA Shaqir Gashi , shkruajti një mesazh në llogarinë e tij në Facebook: 

U largua nga kjo bote miku im, Masar Krasniqi.

Masar Krasniqi e braktisi Kosoven menjehere pas Luftes se Dyte Boterore, atehere kur e braktisen edhe shume patriot te tjere shqiptare. U ndoq nga regjimi Jugosllav per idete e tij nacionaliste. Masar Krasniqi pas shume fortunave jetesore, fati e solli ne Zelanden e Re. 

Ai si veprimtar i qeshtjes kombetare, mori pjese ne shume tubime, deshmi, protesta, demonstrata dhe manifestime te ndryshme kombetare ne Amerike, Kanada dhe Evrope. Sa here organizoheshin protesta per qeshtjen e Kosoves ne New York dhe ëashington, ai gjithnje vinte nga Zelanda e larget. 

Nga dashuria qe ushqente per Shqiperine, pas demokratizimit te saj, shkoi atje dhe qendroi nje kohe per tu qmallur. Ka perkrahur luften e UÇK-se dhe ka besuar ne lirine e Kosoves. Duke folur per zotin Masar Krasniqi, DioGuardi ka thene se ai e ka ndihmuar Ligen Shqiptaro-Amerikane nga Australia dhe Zelanda e Re ne te gjitha format. 

Ka qene veprimtar i zellshem i qeshtjes shqiptare.

U dekorua nga Governor-General Silvia Cartwright me urdherin me te larte per kontributin qe dha ne afirmimin e te drejtave te emigranteve ne Zelanden e Re. 

Veprat e tua i nderuari mik,do te jetojne brez pas brezi, e ne qe patem nderin te, te njofim personalisht mbesim me kujtime e mburrje per jete e mot.

Shaqir Gashi - Belushi- New York - 9 Gusht 2019

Harry Bajraktari shkroi një telegram ngushëllimi Familjes Krasniqi :

Me rastin e vdekjes së Masar Krasniqit në Zelandë të Re, i cili një jetë të tërë ia kushtoi atdheut dhe çështjes shqiptare, familjes së tij i shprehu ngushëllimet e mia më të sinqerta për këtë humbje të pazëvendësueshme.

Masar krasniqi si nacionalist dhe veprimtar për Shqipërinë etnike, pas Luftës së Dytë Botërore, u detyrua ta lëshojë atdheun dhe nuk arriti të kthehej për 50 vjet, derisa Kosova e fitoi lirinë.

Këtë veprimtar pata rast ta njoh nga vitet e 90-ta. Ai ishte një nacionalist i mirfilltë dhe një burrë me virtyte të larta i cili kontribuoi shumë në komunitetin shqiptar në Zelandë të Re.

Shpirti i tij u preht në paqe!

New York, 2019

Mazhar Shukri Krasniqi :

Mazhar Shukri Krasniqi, djali i Shukri Krasniqi dhe Aisha Minushi, lindi në 17 tetor 1931 në Prishtinë, Kosovë . Më 1950 ai u largua nga Jugosllavia komuniste dhe emigroi në “fundin” e botës, në Zelandën e Re, mbas një udhëtimi të gjatë në bordin e anijes së refugjatëve SS Goya. Ai arriti i varfër në Wellington më 1 maj 1951 dhe filloi të punojë në një sërë punësh përgjatë dekadës, së parë, duke përfshirë bujqësinë në Southland, dhe shpimet me avull për rreth rajoneve Waikato dhe Bay of Plenty.

Më 1 Janar 1956 ai mori pjesë në 'Kongresin e 1-të të Myslimanëve' të organizuar nga Shoqata e Rinisë myslimane e Zelandës së Re (NZMA) dhe u bë një anëtar jashtëzakonisht aktiv i Komitetit Ekzekutiv, nga i cili mbeti anëtar deri në pensionimin e tij në 1992. Ai shërbeu si president i komunitetit Mysliman në Zelandën e re, dy herë, në 1975 dhe përsëri në 1987.

Në vitin 1960 Krasniqi hapi një restorant të quajtur Albania në Panmure ku u bë një biznesmen i suksesshëm dhe i prosperuar. Në vitin 1970 ai hapi një kioskë në Panmure të re 'Swimarama', dhe më vonë ngriti 'Kompaninë e eksportit të Zelandës së Re për Lindjen e Mesme' dhe gjithashtu u morë me një biznes për tregtimin e ujëtit.

Më 1965 Krasniqi morri pjesë në një konferencë të rëndësishme ndërkombëtare në Mekë, Arabi Saudite, si delegati i NZMA-së nga 17 deri në 24 Prill (15 deri 22 Zul Hixhah 1384), aty ai kreu Umren dhe madje solli në këtë konferencë një dokument prej 38 faqesh me titullin "Rezolutat nga Konferenca e Përgjithshme Islame; Sesioni i Dytë ”si një suvenir. Ai gjatë qëndrimit atje, bëri kontakte me një numër personalitetesh arabë dhe shqiptarë të mërguar atje, me të cilët nisi edhe një biznes që të importonin mish hallall nga Zelanda e Re.

Në vitet 1970 Krasniqi, zhvilloi kontakte të gjera me ambasadat myslimane në Wellington dhe Canberra, dhe vazhdoi të marrë pjesë në konferenca dhe ngjarje jashtë shtetit për llogari të komunitetit mysliman të Zelandës së Re. Ai ishte gjithashtu i pranishëm në ceremoninë e hedhjes së gurthemelit për xhaminë e parë të Zelandës së Re më 30 Mars 1979. Anëtarët e Komitetit të Xhamisë - Mazhar Krasniqi, Hajji Abdul Rahim Rasheed, Said Alvi, Mohamed Yakub Patel dhe Hajji Mohammed Hussein Sahib - të gjithë hipotekuan shtëpitë e tyre për të mbledhur paratë e nevojshme për të përfunduar angazhimin financiar të nevojshëm nga kompania ndërtuese.

Në një intervistë për media në 1979, Krasniqi vëzhgoi se numri i myslimanëve në Zelandën e re ishte  në rritje:

"Shumica e tyre janë njerëz që kanë rënë në kontakt me Islamin ndërsa udhëtojnë në Lindjen e Mesme. Duket se do të marrin Islamin dhe anëtarë të rinj pothuajse çdo javë. Nëse vazhdon kështu, së shpejti do të jemi më të shumtë nga muslimanët në Kivi. Seriozisht, megjithëse , kjo është një arsye e mirë pse urgjentisht kemi nevojë për një xhami - që të mund të kemi lehtësira të duhura për këta mysliman të rinjë” ka thënë ai.

Punimet e mëtejshme ndërtimore për shtrirjen e sallës së faljve në xhami filluan në vitin 1987 kur Krasniqi ishte president i NZMA.

Federata e Shoqatave Islame të Zelandës së Re (FIANZ)

Pas ceremonisë së themelimit për xhaminë e parë në Zelandën e Re, Mazhar Krasniqi u bë presidenti i parë i organizatës së parë kombëtare myslimane, Federata e Shoqatave Islame të Zelandës së Re (FIANZ). Ai u zgjodh në atë post më 15 Prill 1979. Takimi në të vërtetë u mbajt në pronën e Rrugës 17 Vermont vetëm disa javë përpara se të fillonte puna për ndërtimin e xhamisë së parë të vendit.

Në fund të vitit 1980, Haxhi Muhamed Ali Ali Hrakan, Sekretar i Përgjithshëm i Lidhjes Botërore të Autoriteteve Myslimane (Rabitah Al-Alam Al-Islami), i dha Rayes (fjalë për fjalë arabisht për komandantin ’) Mazhar Shukri Krasniqi kishte të drejtën për lëshimin e certifikatave të cdo gjëje hallall për eksportimin e mishit dhe ushqim për Arabinë Saudite. Pesë vjet më vonë, me Dr Hajji Ashraf Choudhary si president i FIANZ, dhe pas bisedimeve të gjera me Bordin e Prodhuesve të Mishit në Zelandën e Re, u organizua një kontratë zyrtare. Krasniqi u emërua Mbikëqyrësi Halal First i Ishullit FIANZ të Veriut në 16 Shtator 1985. Puna e tij e çoi atë rregullisht në ëairoa, Omahu dhe Moreëa në Bregun Lindor. Ai dha dorëheqjen në 1986.

Dalja në pension

Gjatë AGM-së NZMA të vitit 1992 Mazhar Shukri Krasniqi u emërua Patron, nga Haroon Aziz Rasheed nga Fixhi, i cili u bë president, dhe Feroze Ali Sekretar. Një vit më pas Krasniqi u largua nga politika e komunitetit,Mysliman,  dhe u tërhoq nga NZMA dhe FIANZ. Ai më vonë mori pjesë në dëgjimet e Kongresit amerikan.

Sidoqoftë, gjatë krizës së Kosovës në 1999, Krasniqi e bindi qeverinë e Zelandës së Re që të pranojë menjëherë 650 refugjatë shqiptarë. Më 1 Prill 1999, Lidhja Qytetare Shqiptare e Zelandës së Re, nga e cila Krasniqi ishte president, organizoi një marshim dhe demonstrim në Auckland qendrore për të shprehur mbështetjen e tyre për bombardimin e Jugosllavisë të drejtuar nga SHBA.

Më 31 Dhjetor 2002, Guvernatori i Përgjithshëm i Zelandës së Re dhuroi Medaljen e Shërbimit të Mbretëreshës (QSM) për shërbimin publik.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat