Miratohet ligji: Emigrantët shqiptarë në Kanada mund të përfitojnë pensione - Bota Sot
Miratohet ligji: Emigrantët shqiptarë në Kanada mund të përfitojnë pensione

Diaspora

Miratohet ligji: Emigrantët shqiptarë në Kanada mund të përfitojnë pensione

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 17:12
Ilustrim

Emigrantët shqiptarë që jetojnë e punojnë në Kanada, mund të përfitojnë pension.

70 mijë shqiptarë do të përfitojnë pas votimit të marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Kanadasë.

Sipas ministres së Financave, Anila Denaj pensioni që do t’iu paguhet qytetarëve shqiptarë në vendin që do të zgjedhin të jetojnë.

“Shtetasit shqiptare do të kenë mundësi që të marrin pensionin kanadez edhe nëse zgjedhin të jetojnë në Shqipëri duke mos humbur asnjë të drejtë. Marrëveshja krijon hapësira ligjore për mbrojtjen e emigrantëve shqiptarë përveçse me Kanadanë, edhe me vendet e tjera me të cilat dy vendet kanë marrëveshje dypalëshe”, -u shpreh Denaj.

Marrëveshja për mbrojtjen shoqërore, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Kanadasë, konsiston në ofrimin e përfitimeve në sigurimet shoqërore dhe bazohet në parimin e trajtimit të barabartë të punëtorëve në punësim, trajtimin me përfitime dhe të ardhura.

Gjithashtu, llogariten përfitimet që kanë të bëjnë me sëmundjet, shtatzënitë, aksidentet në punë dhe sëmundjet profesionale, pensionet e pleqërisë, të invaliditetit dhe ato familjare nga skema e detyrueshme e sigurimeve shoqërore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...