Në Suedi zhvillohet jetë normale, pavarësisht 1000 rasteve dhe 7 te vdekurve nga koronavirus. Shqiptarët janë shëndosh e mirë - Bota Sot
Në Suedi zhvillohet jetë normale, pavarësisht 1000 rasteve dhe 7 te vdekurve nga koronavirus. Shqiptarët janë shëndosh e mirë

Diaspora

Në Suedi zhvillohet jetë normale, pavarësisht 1000 rasteve dhe 7 te vdekurve nga koronavirus. Shqiptarët janë shëndosh e mirë

Nga: Albana Ferati Më: 18 mars 2020 Në ora: 17:47
Albana Ferati

Sikur shume vende evropiane dhe Suedia është gjithashtu i prekur nga Covid-19, por ekspertët e këtij shteti për çështje shëndetësore besojnë për momentin që bezdisjet e krijuara nga mbyllja janë më të mëdha se sa përfitimet që mund të nxirren prej tij. Suedia e banuar me mbi 10 milion banore sot ka më shumë se 1000 njerëz të infektuar dhe shtatë të vdekur më së voni, Suedia nuk është kursyer nga pandemia e korona-virusit, njofton gazetarja e agjencisë se lajmeve “Presheva Jonë” nga Stokholmi.

Mbi 20.000 shqiptarët në Suedi (2.1%) jane shendosh e mire 

Numri i të goditurve nga ky virus është kryeqendra Stokholmi, ndoshta kjo është normale për shkak dyndjes se madhe te banoreve. Kryeqyteti Stokholmi, bashkë me rrethine ka banore po aq sa edhe Kosova sot, afër 2 milion qe njihet si qyteti më i madh nordik. Si metropol i njohur botëror dhe për shkak të shtrirjes gjeografike mes detit Baltik dhe liqenit Melaren qyteti është quajtur Venediku i Veriut. Sidoqoftë, në Stokholm, jeta shpaloset pak a shumë si përpara shfaqjes së Covid-19.

Në qendër të qytetit, këtë javë të gjitha dyqanet ishin të hapura dhe fëmijët luanin në oborret e shkollave, përveç asaj të liceut francez, i cili u mbyll. Kontrasti është vërtet i habitshëm me vendet fqinje, të tilla si Norvegjia apo Danimarka. Deri më tani, masat e marra nga autoritetet janë themelore: inkurajimi i telekomunikacionit dhe është filluar një fushatë për masat higjienike. Takimet e më shumë se 500 njerëzve janë ndaluar, por kjo nuk ka të bëjë me shkollat. Udhëtimi jashtë vendit nuk rekomandohet, por kufijtë mbesin të hapur.

E gjithë kjo po zhvillohet, natyrisht, dhe vendimi i fundit është që të funksionojë Parlamenti me vetëm 55 deputetë në vend të 349 zakonshëm, për të parandaluar që puna legjislative të paralizohet nëse sëmundja përhapet. Ekspertët e shëndetit në kontrolle Sipas qeverisë, disavantazhet e krijuara nga masat detyruese janë më të mëdha se përfitimet që mund të nxirren prej tyre, të paktën në fazën aktuale të epidemisë në Suedi.

Në fakt, duhet të thuhet më shumë sipas Agjencisë Suedeze të Shëndetit Publik, e cila shpjegon, për shembull, se për momentin mbyllja e kufijve nuk është e nevojshme. Në secilin vend, përgjigja ndaj krizës diktohet nga ekspertët, por edhe nga vullneti politik. Drejtuesit nuk duan të rrezikojnë të akuzohen për mosveprim. Ata duan të ndërmarrin veprime të forta.

Sidoqoftë, në Suedi, nuk janë iniciativat e mëdha politike që vlerësohen, por kjo fjalë e ekspertëve, kjo fjalë e atyre që duhet të dinë. Në rastin e Covid-19, qeveria, pra, ka vendosur të ndjekë rekomandimet e agjencisë së saj shëndetësore për letrën, pa parashikuar, edhe nëse diku tjetër në botë kriza po përshpejtohet.

Suedezët vazhdojnë të thonë se ne duhet të ndjekim ekspertët dhe që besojnë se Suedia është e armatosur për të reaguar ndaj një krize të madhe. Dhe pastaj ka nga ata që kërkojnë gjithnjë e më shumë në media, të mbyllin shkollat, të mbyllin bizneset. Kjo është ajo që bëjnë shumë vende të tjera. Kjo është sigurisht ajo që ka bërë Kina dhe sot ne shohim kritika në mediat kineze kundër Suedisë që është shumë e dobët. Ky kurs, për Suedinë, padyshim që do të jetë gjithnjë e më i vështirë për t’u mbajtur.

Diaspora shqiptare

Shqiptarët, në këtë përbërje të huajve, në Suedi marrin pjesë me 2.1 % ose me mbi 20 000 shqiptarë, sa jetojnë sot në Suedi. Shqiptaret këtu janë shëndosh e mirë, deri në këto momente s’ka asnjë rast të korona-virusit. Edhe diaspora jonë këtu, sikur suedezët po vazhdojnë jetën normal, me pune të përditshme dhe aktivitete tjera vendore dhe kombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat