Ministri i Ramës nesër në Preshevë per t’iu bërë presion shqiptarëve për të dalur në zgjedhjet e Serbisë, derisa Thaçi i fton t’i bashkohen Kosovës?! - Bota Sot
Ministri i Ramës nesër në Preshevë per t’iu bërë presion shqiptarëve për të dalur në zgjedhjet e Serbisë, derisa Thaçi i fton t’i bashkohen Kosovës?!

Diaspora

Ministri i Ramës nesër në Preshevë per t’iu bërë presion shqiptarëve për të dalur në zgjedhjet e Serbisë, derisa Thaçi i fton t’i bashkohen Kosovës?!

Më: 9 qershor 2020 Në ora: 12:41
Ministri i Rames nesër në Preshevë per t’iu bërë presion shqiptarëve për të dalur në zgjedhjet e Serbisë, derisa Thaçi i fton t’i bashkohen Kosovës?!

Presheve, 9 qershor -Minsitri i Punëve te Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj nje i ri nga Kosova, ne prag te zgjedhjeve ne Serbi (21 qershor)  neser do të vizitojë Luginen, njofton gazeta  "Bota sot" nga Presheva.

Në axhendën e kesaj vizite ne Serbi Cakaj do ta nise me kreqytetin e  provinces se Lugines, ne Preshevë, ku diten e merkure fillimisht do të takohet me nënshkruesit e marrëveshjes për pjesëmarrjen në zgjedhjet parlamentare me listën "Alternativa Demokratike Shqiptare - Lugina e Bashkuar".

Në Preshevë, Ministri Cakaj do të ketë një takim me kryetarin e bashkisë, Shqiprim Arifi, kryetarin e Kuvendit Sami Salihun, ai me pas do të vizitojë Shkollën e Mesme, "Skenderbeu", zonen industrial dhe do të bisedojë me qytetarët e Lugines

Cakaj ne ditën e dytë të vizitës së tij në Bujanoc do te nis takimet me kryetarin Shaip Kamberi, mbajtësin e listës së përbashkët shqiptare, dhe do të vazhdojë me një takim me presidentin e KKSH z.Ragmi Mustaf. Ne bujanoc, po ashtu ministri do të vizitojë edhe Shkollën e Mesme "Sezai Suroi", Departamentin e Fakultetit të Ekonomisë nga Subotica dhe Zyrën e OSBE-së, raporton gazeta "Bota sot" nga Presheva.

Në ditën e tretë të vizitës, ai do të qëndrojë në Medvegjë, ku, ndër të tjera, do të takohet me këshilltarët shqiptarë në asamblenë lokale.

Kur eshte fjala per Medevgje ky rajon ka pesuar viteve te fundit me se shumti  nga vednbanimet shqiptare ne Serbi, te lene pasdoresh jo vetem nga Beogradi por edhe Tirana dhe Prishtina.

"Pasivizimi i adresave" të vendbanimit në Luginë të Preshevës, Medvegjë dhe Bujanoc eshte nje prblem shqatesues jo vetem per shqipatret qe eshjte alamruar edhen komunieti nderkombetar.." thote per gazeten Bota sot Dr.Flora Ferati-Sachsenmaier.  Sipas saj "Gjatë vetëm katër viteve të fundit autoritetet serbe kanë fshirë mbi 4 mijë shqiptarë nga regjistri civilë në komunën e Medvegjes, qe ska si te kuptohet ndryshe kjo, veq si spastrim entik ne menyre indirekte.."

Nga gjitha keto vizita nga Tirana apo Prishtina asnjehre ketyre liderve apo ministarve sik "harrojne" te vizitojne familjet, jetimet e deshmoreve te UCPMB-së (28 sish) apo te vejne nje kuunroa lulesh prane varrit te komandant LLeshit dhe lufatearve tejre te UCPMB-së

"Kosova mbrohet në Preshevë, Lugina mbrohet në Medvegjë! Perderisa Serbia vazhdon me politikat e disktiminimit apo Beogradi dhe Prishtina injorojne Presheven ne procesin e dialogut ne Bruksel nuk ka stabilite ne ballkan.." ka thne analisti dhe gazetari i njohur nderkombetar nga Gjeneva Nefail Maliqi, nje dite para vizites se ministrit shqiptare ne Presheve.  Madje sipas z.Maliqi "Nuk mund te kete bashkim te Lugines me Kosoven, nese shiptaret e Lugines nuk jane te bashkuar dhe nese Serbia nuk eshte e gatshma te rrespektoj reciprocitetin!"

Kur eshte fjala tek vizita e lidereve dhe e personaliteve nga Shqiperia dhe Kosova ne Luginen e Presheves, nje burim i gezates, ka bere te ditur se lideret si nga Tirana ashtu edhe nga Prishtina sa here vizitojne Luginen e  Presheves vijne me xhepa te zbrazet e kthehen me xhepat plot (biznes) që pos darkave e drekave me flija dhe duke ju prere qingj enkas per ta, ata nuk kthehen duar zbrazet ku makina e tyre mbushet plot e perplot dhurata e bakshishe dhe gjera tjera... Keshtu ndodhi nga vizita e ne Serbi e Edi Rames, Ilir Metes, ministrit e PDK-së, pastaj Vlora Citakut etj..

Madje perfitime e dhurata nga keto vizita kishin edhe keshilltaret e tyre nga shoiptaret bujar te Lguines. Ata nga Presheva u mbuluan me bakshishe, ata u "korruptuan" me qellim qe Tirana e Prishtina te bëjnë dic me shume per shqiptaret e diskrimunuar ne Lugines së Presheves nese jo per te avancuar te drejat e tyre bile te bejne trysni tek Beogradi dhe nderkombetaret per te ndalur politiken e shtypjes te qytetareve ku shqiptaret e Lugines së  Presheves konsideorhen shqiptaret me te varfur dhe diskrminuar ne Evropë cka eshte gjynah edhe buken me ju hanger, qe kane nevoje me shume  t'ju jepet se sa tju merret!

Veq kesaj, Qeveri e Thecit dhe Rames para ca vitesh kishte berë hajgare me shqiptaret e Lugines duke ju dhuruar vetem 50 mije euro?! mejet ekto as pe zhileta me u rrue, kurse Qeveria e Albin Kurtit dha mbi 500.000 euro! Jo vetem Kaq Qveria Rama, ghejgjesiksht Edi rama si ne Preshve ashtu edhe ne Nish e Beolfrad kishtze premtuar ndihma per Lujgine e Preshves apo njohjene diploamve por asnejra deri sot nuk ka ndodhur. Dhe cudi tash dergon ministrin e tij ne Presheve per te bindur shqiptaret te dalin ne zgjedhjet e Serbise, derisa miku i tij Hashim Thaci i ngazëllon lideret e Lugines per cdo dite ne ekrane me refrenin per bashkimin me Kosoven ?!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat