Një lajm nga Brukseli rreth pushimëve verore përballë koronavirusit - Ja kur do të hapen kufijtë e BE-së drejtë Ballkanit - Bota Sot
Një lajm nga Brukseli rreth pushimëve verore përballë koronavirusit - Ja kur do të hapen kufijtë e BE-së drejtë Ballkanit

Diaspora

Një lajm nga Brukseli rreth pushimëve verore përballë koronavirusit - Ja kur do të hapen kufijtë e BE-së drejtë Ballkanit

Nga: Nefail MALIQI Më: 24 qershor 2020 Në ora: 09:17
Gazetar

Bruksel, 24 qershor -Vendet anëtare të BE-së do të marrin parasysh të dhënat e fundit epidemiologjike nga rajoni per të vendosur hapjen e kufijve të jashtëm të BE me vendet e Ballkanit Perëndimor, të planifikuar për 1 korrik, thanë sot në Bruksel zyrtare nga Komisioni Evropian, njofton gazeta “Bota sot” nga selia e BE-së në Bruksel

Do përkujtuar se më 17 mars, BE mbylli kufijtë e saj të jashtëm për të gjithë udhëtimet jo të detyrueshme, me qëllim që të ndalonte përhapjen e pandemisë Covid-19. Kufizimet për hyrjen në Shengen pritet të zgjasin deri më 30 qershor, kur planifikohet të fillojë me hapjen graduale dhe të koordinuar me vednet ne rajon.

Më 11 qershor, Komisioni Evropian propozoi që vendet e Ballkanit Perëndimor të ishin të parët në listën e vendeve që do të lejohen të hyjnë në zonën Shengen nga 1 korriku. Në atë kohë, u vlerësua se BE ishte në gjendje të heqë gradualisht kufizimet në kufijtë e jashtëm të BE-së. në vendet e treta që janë në një situatë epidemiologjike "të ngjashme ose më të mirë".

Pas të dhënave më të fundit mbi rritjen e numrit të sapo infektuar me virusin Covid-19 në të gjithë Ballkanin Perëndimor, Brukseli thekson se ata po monitorojnë nga afër zhvillimin e situatës epidemiologjike në rajon.
"Rekomandimet për heqjen e kufizimeve të udhëtimit me Ballkanin Perëndimor nuk lidhen vetëm me situatën epidemiologjike, por edhe me afërsinë e rajonit për integrimin me BE dhe marrëdhëniet tona," thane zyrtaret e BE-së sot ne Bruksel.

Shtohet se vendimi përfundimtar se cili nga vendet tona do të jetë në listën e vendeve që do të lejohen hyrje falas në BE nga 1 korriku do të merret nga vendet anëtare.
Sipas komisionit te BE-së "Bisedimet për këtë po zhvillohen aktualisht në Këshillin e BE-së, dhe vendimi që do të duhet të marrë parasysh të dhënat më të fundit epidemiologjike varet nga vendet anëtare"
Kriteret që duhet të merren parasysh kur hapen gradualisht kufijtë e jashtëm të BE-së për vendet e treta janë situata epidemiologjike, masat mbrojtëse gjatë udhëtimit dhe parimi i reciprocitetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat