Të riut nga Kosova i vdes gruaja nga Covid dhe i lë fëmijën e posalindur, ja ҫfarë bën shefi gjerman për të

Diaspora

Të riut nga Kosova i vdes gruaja nga Covid dhe i lë fëmijën e posalindur, ja ҫfarë bën shefi gjerman për të

Nga: H.O. Më: 13 prill 2021 Në ora: 09:06
I riu nga Kosova

Punonjësit e ndërmarrjes Odenwäller nga Bruchköbel afër Hanau kanë filluar një fushatë ndihme për një koleg të ri i cili përjetoi një tragjedi për shkak të virusit korona, shkruan media gjermane, transmeton Bota sot.

Çfarë ndodhi?

I riu nga Kosova humbi gruan e tij disa javë më parë dhe mbeti me një foshnjë të porsalindur. 30-vjeçari tashmë ka parë javë shprese dhe dëshpërimi. Fatkeqësia filloi në fillim të vitit kur të dy prindërit u sëmurën me virusin corona. Nëna e ardhshme ishte shtatë muaj shtatzënë.

Për fat të keq, rrjedha e sëmundjes virale në nënën e re ishte e rëndë. Kjo është arsyeja pse foshnja duhet të sillet në botë me prerje cezariane emergjente në fund të janarit. Djali peshonte vetëm 980 gram në lindje, dhe pas seksionit cezarian të urgjencës, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të ajroset. Pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm. Ajo qëndroi në koma për dy muaj dhe luftoi me një larmi të komplikimeve. Të hënën (15 mars 2021) gruaja e re më në fund humbet luftën dhe vdes pa parë kurrë djalin e saj të vogël, i cili tani po zhvillohet mirë.

Dhe megjithëse i ve, i riu ka punuar vetëm për kopshtin Odenëäller dhe kompaninë e kopshtarisë së peizazheve për disa vjet, kolegët e tij janë shumë dashamirës. Ai nuk është në dijeni të ndonjë rasti tjetër të tillë të keq të Covid, thotë Lukas Odenëäller. Si një shef i ri, ai më në fund mori idenë për t'i dhuruar ditë pushimi kolegut të tij. Ai fillon një thirrje midis forcës së punës që kushdo që dëshiron të ndihmojë mund t'i dhurojë ditë pushimi babait të ri. Ata më pas mund të vendosin vetë nëse duan të marrin pushime apo ditët e tyre të paguhen.

 "Ne jemi një biznes familjar, unë vetë kam tre fëmijë të vegjël", shpjegon Lukas Odenëäller.

 Kompania ka një përgjegjësi shoqërore për punonjësit e saj. Askush nuk do ta linte indiferent fatin e kolegut të tyre. Gatishmëria për të ndihmuar ishte aq e madhe saqë tani kemi grumbulluar mbi 160 ditë pushimesh.

“Kështu, ne do ti paguajmë çdo ditë 200 euro për punonjës dhe 100 euro për stazhier”./Bota sot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat