Brenda bandës shqiptare në Mykonos, i fundosën përgjimet

Diaspora

Brenda bandës shqiptare në Mykonos, i fundosën përgjimet

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 22:28
Banda shqiptare

Pak ditë më parë në Greqi u godit një bandë shqiptare e kokainës, që furnizohej në Holandë dhe e trafikonte në Athinë dhe Mykonos.

Grupi i strukturuar kriminal u shkatërrua pas një hetimi disa mujor të agjentëve. Përgjimet, ndjekjet e lëvizjeve dhe metodat e tjera të përdorura nga autoritetet greke i dhanë fund funksionimit të grupit, që drejtohej nga një trafikant i skeduar në dosjet greke.

Mediat greke kanë zbuluar pjesë nga dosja, inicialet e shqiptarëve të arrestuar, shumat e eurove të sekuestruara, dozat e kokainës, fotot nga aksioni, të siguruara me dron, mjetet e përgatitjet së lëndës narkotike për shpërndarje, por mbi të gjitha edhe listën me disa emra shqiptarë si; Landi, Rrushi, Rino, Klajdi, Fero, Agori dhe përbri shumat e eurove.

Një nga të arrestuarit me inicialet N.K. 30 vjeç dhe kishte në zotërim një motor me të cilin lëvizte dhe komunikonte me grupin. Autori i dytë, i cili mori pjesë në trafikun e kokainës dhe u identifikua është me inicialet M.R. i cili arrestuar dhe dënuar më parë për trafik droge.

Një anëtar tjetër i bandës me inicialet I.T. zhvillonte takime në pjesë të ndryshme të Athinës, ndërsa shtëpia e tij përdorej nga anëtarët e grupit si bazë.

Nga “zbërthimi” i telefonit, policia gjeti hartën e itinerarit të ndjekur nga banda për të marrë drogën nga Holanda për ta shpërndarë më pas në Athinë dhe Mykonos.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat