Rrëfimi rrënqethës i nënës shqiptare në Angli që humbi foshnjën e saj, e lanë të priste mbi 2 orë në parking

Diaspora

Rrëfimi rrënqethës i nënës shqiptare në Angli që humbi foshnjën e saj, e lanë të priste mbi 2 orë në parking

Nga: H.O. Më: 23 shtator 2021 Në ora: 20:21
Fationa Nikolli

Nëna shtatzënë me Covid humbet fëmijën e saj pasi u detyrua të presë në parkun e makinave në spital për 2.5 orë për një dhomë njëshe, shkruan The Sun, transmeton Bota sot.

Fationa Nikolli ishte pothuajse 32 javë në shtatzëninë e saj kur asaj iu tha të priste jashtë Spitalit të Grave në Birmingham, Ëest Midlands derisa të mund të gjendej një dhomë njëshe për të.

Nëna e dy fëmijëve, e cila ishte rezultuar pozitive për koronavirus, kishte udhëtuar për pesë minuta në spital pasi kishte frikë se nuk mund ta ndjente më fëmijën në orën 10 të mëngjesit të 6 korrikut.

Kur ajo u soll përfundimisht në 12.30 pasdite ajo iu nënshtrua një operacioni urgjent C, por foshnja e saj kishte lindur e vdekur.

Zonja Nikolli, nga Quinton, Birmingham, pohon se një mjek i tha asaj: "Nëse do të kishe ardhur më parë, unë mund ta kisha shpëtuar fëmijën."

Pothuajse tre muaj më vonë, ajo tha se nuk kishte dëgjuar asgjë nga spitali - dhe është ende në pritje të përgjigjeve në lidhje me tragjedinë.

Tragjedia e fëmijës

Fondacioni i Gruas dhe Fëmijëve në Birmingham Trust tha se një hetim i plotë ishte duke u zhvilluar dhe i kërkoi falje zonjës Nikolli.

Zonja Nikolli thotë se doktori i saj e ka ekzaminuar atë një ditë para vdekjes dhe kishte thënë se fëmija i saj ishte i shëndetshëm.

Ajo i thotë Birmingham Live: "Nëse do të më kishin marrë në spital më parë, mbase fëmija do të ishte akoma gjallë.

"Unë shkova me Covid, thirra spitalin, thashë:" Unë dua të vij sepse nuk e ndiej foshnjën ".

"Ata thanë:" Po eja "dhe kur arrita në spital, ata më lanë dy orë e gjysmë në parkun e makinave."

Pavarësisht se iu lut mjekëve se ishte një urgjencë, ajo pretendon se asaj iu tha të priste derisa spitali të kishte gjetur një dhomë të veçantë, të izoluar nga pacientët e tjerë.

Ajo kujton: "Unë u thashë atyre:" Unë nuk mund ta ndjej fëmijën, ju duhet të më sillni menjëherë brenda spitalit dhe mos më lini në parking. "

"Unë qëndrova në parkun e makinave sepse ata thanë që nuk mund të hyja brenda pasi isha (Covid) pozitiv.

“Ata thanë se kishin nevojë të gjenin një dhomë për mua.

"Prita jashtë spitalit dy orë e gjysmë dhe kur hyra brenda, prita (edhe njëzet minuta)."

Ajo shtoi: "Kur mjeku erdhi për vizitë, ai tha:" Ai është ende gjallë, por zemra është shumë e ngadaltë ".

Zemërthyerja e nënës

"Mjeku tha se do të bënte prerje cezariane në 30 minuta, por" është tepër vonë për të shpëtuar foshnjën, nëse hyni brenda më parë, unë mund ta shpëtoj fëmijën, por tani është vonë ".

"Dhe unë e humba fëmijën tim."

Ajo vazhdoi: "Kur linda, kur humba fëmijën dhe dola nga operacioni, ata thanë:" Foshnja juaj ka lindur e vdekur ".

"Ata më thanë se duhet të vij të shoh fëmijën. Unë u thashë se nuk dua, nuk jam i përgatitur për këtë."

Nëna thotë se ajo kishte një shtatzëni normale deri në tragjedi, me mjekun e saj që foshnja ishte e shëndetshme një ditë më parë.

"E gjithë shtatzënia ime ishte mirë," tha ajo.

"Më 5 korrik, unë vizitova me mjekun mjekësor dhe ata më thanë që fëmija juaj është shumë i shëndetshëm, ju jeni shumë mirë, zemra e tij është shumë, shumë mirë.

"Unë nuk mund ta kuptoj pse ndodhi kjo ... vetëm në një ditë?"

Covidi

Pas lindjes, mamaja u dërgua në Spitalin Mbretëresha Elizabeth ngjitur për tu kujdesur pasi oksigjeni në gjakun e saj ishte shumë i ulët për shkak të Covid-19.

Ajo tani është duke pritur përgjigje se çfarë e shkaktoi tragjedinë.

"I kërkova spitalit të bënte autopsinë dhe ata më thanë se duhet të presim tre muaj," tha ajo.

"Unë nuk di asgjë për momentin, jam duke pritur. I kam telefonuar shumë herë, për të ditur diçka.

"Ndoshta ishte sepse isha pozitiv për koronavirusin, nuk e di."

Spitali Probe

Dr Fiona Reynolds, Zyrtare Kryesore Mjekësore në Fondacionin e Grupit dhe Fëmijëve të Birmingham NHS Trust, tha: "Ne i kërkojmë falje dhe ngushëllimet tona të sinqerta Fationa dhe familjes së saj.

"Ne nuk ishim në gjendje të ishim atje për të në mënyrën që do të donim ose prisnim.

"Ne kemi bërë një numër ndryshimesh dhe përmirësimesh të menjëhershme në mënyrën se si i menaxhojmë gratë Covid-pozitive nëse përjetojmë një rritje ose rritje të frekuentimeve për të siguruar që të gjitha gratë dhe foshnjat të kujdesen në mënyrë të sigurt.

"Një hetim i plotë mbi atë që ndodhi po përparon për të na mundësuar të kuptojmë pse fëmija i Fationes vdiq dhe nëse diçka mund të ishte bërë ndryshe për të shmangur këtë përfundim shkatërrues.

“Ne synojmë që të gjitha hetimet të përfshijnë familjen në qendër të kujdesit për të siguruar që zërat e tyre të dëgjohen.

"Një mami e vjetër është angazhuar me ta me kontakte të vazhdueshme, të rregullta me Fationa përmes Mamive tona të Zisë, të cilët do të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje në çdo mënyrë që të munden."

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat