Zbulohet plantacioni i kanabisit, arrestohen 2 shqiptarë në Itali - Bota Sot
Zbulohet plantacioni i kanabisit, arrestohen 2 shqiptarë në Itali

Diaspora

Zbulohet plantacioni i kanabisit, arrestohen 2 shqiptarë në Itali

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 09:37
Foto ilustrim

Sërish një plantacion tjeter i mbjellë me bimen e kanabisit. Dhe karabinierët italaliane që kanë bërë zbulimin e kësaj parcelle, kanë arsye të besojnë se prapa ka një grup kriminal të rrënjosur mirë

Policia e Chivasso ne Itali, në bashkëpunim me kolegët e pylltarisë dhe me mbështetjen e helikopterëve arrestoi dy shqiptarë për kultivimin, prodhimin dhe posedim me qëllim të që kanë të bëjnë me drogën.

Më 17 gusht, në San Sebastiano Po, përgjatë brigjeve të lumit Po, ushtria zbuloi një plantacion marihuanë dhe arrestoi dy burra të cilët u kujdesen për kultivimin. Droga ishte rritur në një zonë të pyllëzuar në një ishull.

Bimët që u gjetën ishin deri në dy metra të larta. Ushtria ka konfiskuar 391 bimë të marihuanës në vazo me lartësi prej 2 metra apo më shumë, 4 kg të bimëve marihuanë gjatë tharjes, 3 kg marihuanë tashmë tharë gati për shitje dhe materiale të tjera për kultivimin, prodhimin dhe kontrabandës e mahnitshme.

Të dy të arrestuar, Artur Kurti, 28 vjeçar nga Shqipëria, i pastrehë, dhe Massimo Vlashi, 28 vjeçar nga Shqipëria, i pastrehë. Keta janë dy punëtorë të thjeshtë dhe policia ka arsye për të besuar se ata janë të punësuar nga një grup kriminel i rrënjosur mirë në territor, shkrujanë mediat italiane

Hetimet vazhdojnë të identifikojnë të gjithë grupin dhe zinxhirin e prodhimit të drogës, që menaxhon trafikun dhe nuk përjashtohet që plantacioni të jetë nën kontrollin e krimit të organizuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...