423 mijë Euro vjedhje, kapet grupi i shqiptarëve në Francë - Bota Sot
423 mijë Euro vjedhje, kapet grupi i shqiptarëve në Francë

Diaspora

423 mijë Euro vjedhje, kapet grupi i shqiptarëve në Francë

Më: 9 tetor 2018 Në ora: 22:26
Ilustrim

Policia franceze ka goditur një grup shqiptar që kryente vjedhje në rajonet e Bordo dhe Toulouse.

Të arrestuarit janë pesë burra dhe një grua të moshave 30-40 vjeç, të gjithë me origjinë shqiptare.

Sipas policisë, ky grup ka vepruar nga mesi i Nëntorit 2017 deri në Tetor 2018 dhe ka kryer 98 vjedhje. Vlera e sendeve të vjedhura kap vlerën e 423 mijë Eurove. 

Grupi i shqiptarëve ka grabitur kryesisht ar dhe bizhuteri. Autoritetet franceze kanë sekuestruar më shumë se 2 kilogramë ar gjatë aksionit për arrestimin e shqiptarëve
Policia i konsideron profesionistë shqiptarët grabitës. 

Ata vidhnin përgjithësisht banesat kur brenda tyre nuk kishte njeri. 

Prej disa ditësh gjurmonin shtëpinë që kishin si objektiv dhe shfrytëzonin mungesën e pronarëve për të hyrë brenda, duke thyer një dritare. Emrat e shqiptarëve nuk janë bërë të ditur, por në fakt janë personazhe të njohur për policinë, shkruajnë mediat franceze.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...