10 vite burg dhe miliona euro gjobë, bandës shqiptare që dërgonte klandestinë në Angli - Bota Sot
10 vite burg dhe miliona euro gjobë, bandës shqiptare që dërgonte klandestinë në Angli

Diaspora

10 vite burg dhe miliona euro gjobë, bandës shqiptare që dërgonte klandestinë në Angli

Më: 24 nëntor 2018 Në ora: 11:46
Alket Dauti

Prokuroria në Belgjikë kërkoi dënimin me 10 vite burg për një bandë shqiptare që fuste klandestinë në Angli dhe gjobitjen e saj me 1 milionë euro gjobë; konkretisht, për kreun e saj Alket Dautin dhe 13 anëtarët e bandës së tij.

Gjatë viteve të fundit, Dauti me të tjerët kanë futur në Angli qindra klandestinë.

Vitet e fundit kishte arritur të fuste ilegalisht në Angli qindra klandestinë me bashkëpunëtorë në Belgjikë.

Banda rekrutonte kamionistë dhe i paguante ata për shërbimin që bënin me 14. 600 euro.

Ndërsa për një vend në pjesën e pasme të kamionit çmimi shkonte në 9 mijë euro.

Brenda një viti, Dauti me bandën futi në Angli 90 emigrantë, përfshirë edhe foshnja.Të 14-të përfituan 910 mijë euro brenda vitit, por që Prokuroria ka kërkuar t’u sekuestrohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...