Shqiptarët që jetojnë në Holandë festojnë 28 Nëntorin - Bota Sot
Shqiptarët që jetojnë në Holandë festojnë 28 Nëntorin

Diaspora

Shqiptarët që jetojnë në Holandë festojnë 28 Nëntorin

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 13:54
Shqiptarët që jetojnë në Holandë

Sa herë vjen 28 Nëntori, shqiptarët mblidhen për të festuar anembanë botës. Shumë shqiptarë u mblodhën për të festuar edhe për këtë 28 Nëntor në Holandë. Nën organizimin e Shoqatës Shqiptare “Kosova”, ata festuan nën tingujt e këngës dhe valles shqipe.

E për të mbajtur gjallë ndjenjën e kombësisë dhe identitetit, festimi i 28 Nëntorit për shqiptarët që jetojnë në shtetin e Holandës është i parvjetshëm.

Kryetari i Shoqatës Shqiptare “Kosova”, Enver Avdija, ka treguar më shumë për aktivitetin.

“Në prani të gjeneratave të reja, në prani të anëtareve të Shoqatës Shqiptare “Kosova’ e shumë bashkatdhetarëve, në prani edhe të Ambasadorit të Kosovës në Holandë ztr. Lirim Greiçevci, për nderë të 28 nëntorit u mbajt një program i pasur kulturor e me traditë shqiptare duke lexuar histori të bujshme, recitime poezish patriotike e kënduar këngë patriotike”, ka thënë Avdijaj.

Avdijaj shtoi se mbledhja e shqiptarëve për të festuar festa kombëtare ndihmon të gjithë bashkatdhetarët që të mos harrojnë traditën dhe kulturën shqiptare.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat