Dieta verore, ushqimet që duhet dhe nuk duhen konsumuar gjatë verës

Dieta

Dieta verore, ushqimet që duhet dhe nuk duhen konsumuar gjatë verës

Më: 21 qershor 2019 Në ora: 06:37
Ilustrim

Mënyra e të ushqyerit është gjithmonë e rëndësishme, por gjatë verës, kur ndihet nxehtësia, të ushqehesh siç duhet dhe në mënyrë korrekte është thelbësore për ruajtjen e shëndetit të mirë.

Para së gjithash, për të parandaluar humbjen e ujit dhe kripërat minerale për shkak të djersitjes veçanërisht të bollshme, kur temperatura është e lartë, është e domosdoshme futja e shumë lëngjeve, në veçanti ujë i cili, siç dihet, është gjithashtu i pasur me kripëra minerale.

Prandaj, në verë është e nevojshme të pihen lëngje, por të kufizohet konsumi i pijeve të gazuara ose me shumë sheqer dhe të shmanget konsumi i pijeve shumë të ftohta që mund të shkaktojnë shfaqjen e një bllokimi të rëndë.

Është praktikë e mirë për të shmangur pijet alkoolike që rrisin djersën dhe ndjesinë e nxehtësisë dhe gjithashtu kufizoni kafen. Është e këshillueshme që të mos merrni shtesë të kripës pa u konsultuar më parë me një mjek.

Me nxehtësinë, edhe proceset e tretjes janë më pak efikase dhe për këtë arsye rekomandohet konsumi i ushqimeve të lehta. Është e këshillueshme që të zvogëlohet futja e yndyrave, mishrave dhe ushqimeve të skuqura, shmangni erëzat dhe ushqime me erëza dhe në vend të kësaj t’i jepni përparësi peshkut.

Një dietë e shëndetshme dhe e balancuar duhet të përfshijë konsumin e rregullt të frutave dhe perimeve, ushqime që në veçanti duhet të konsumohen në sasi të mëdha gjatë verës: ato përmbajnë shumë lëngje dhe janë të pasura me minerale dhe vitamina, duke luftuar në mënyrë efektive me dehidrimin e shkaktuar nga djersitja tepruar. Për më tepër, përmbajtja e tyre e fibrave favorizon funksionimin e duhur të sistemit gastrointestinal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat