Bajamet ndihmojnë të humbni peshë

Dieta

Bajamet ndihmojnë të humbni peshë

Më: 24 qershor 2019 Në ora: 16:34
Bajame

Bajamet përmbajnë disa lëndë ushqyese që trupi juaj i tret.

Trupi juaj nuk i absorbon rreth 10-15% të kalorive që gjenden në bajame. Përveç kësaj, disa prova thonë se bajamet mund të nxisin metabolizmin tua.

Falë përbërësve që përmbajnë për ngopjen, bajamet janë një ushqim i mrekullueshëm për të humbur peshë.

Këtë e mbështesin disa hulumtime.

Në një studim, një dietë me 84 gramë bajame është për 62% më efektive në krahasim me një dietë me karbohidrate.

Një studim tjetër në 100 femra mbipeshë zbuloi se ata që konsumonin bajame humbën më shumë peshë sesa ato në një dietë pa bajame.

Ata gjithashtu treguan përmirësime në perimetrin e belit dhe shënjuesit e tjerë të shëndetit.

Pavarësisht se përmbajnë shumë yndyrë, bajamet patjetër që janë një ushqim i lehtë për humbje peshe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat