Cila është dieta më e mirë për të humbur peshën që e shtoni gjatë pushimeve

Dieta

Cila është dieta më e mirë për të humbur peshën që e shtoni gjatë pushimeve

Më: 28 qershor 2019 Në ora: 19:12
Ilustrim

Kur jemi te pushimet të gjithë kemi dëshirë që të i shijojmë sa më shumë, dhe këtu hynë edhe ushqimi, që na bënë që të shtojmë ca kilogramë.

 Por për të gjithë ata që dëshirojnë të i humbasin kilogramëyt e “pushimit”, egzistojnë dieta të ndryshme dhe të shpejta, raporton “the independent”.

“Ketogenic Diet”, hynë në kategorinë e dietave më të mira, e cila kërkon rritjen e yndyrnave dhe uljen e karbohidrateve.

“Dash Diet”, njerëzit që ndjekin këtë dietë, ulin rrezikun e shtypjes së gjakut dhe diabetit. Kjo dietë përfshinë: perimet, mishin e pulës ose të peshkut, pemët, arrat.

“Mediterranean diet”, përfshinë sa më shumë fruta, perime, vaj të ullirit, mishë peshku, vezë,  dhe jogurt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat