Humbisni 5 kg në 5 ditë me dietën me bazë perime dhe fruta

Dieta

Humbisni 5 kg në 5 ditë me dietën me bazë perime dhe fruta

Më: 29 qershor 2019 Në ora: 06:09
Ilustrim

Me dietën e perimeve mund të humbni deri në 5 kg në vetëm 5 ditë. Kjo lloj e dietës bazohet kryesisht në marrjen e perimeve dhe frutave, por gjithashtu janë të pranishme edhe ushqime të tjera, si mish pule, bukë dhe vezë.

Dita e parë

Mëngjesi: 150 ml ose 200 qumësht i skremuar pjesërisht me 2 biskota.

Zemra: një frut sezonal dhe tre arra

Dreka: 60 gram spageti me ton

Zemra: një frut sezonal

Darka: dy vezë të ziera me perime të pjekura në skarë, një fetë e hollë buke.

Dita e dytë

Mëngjesi: njëjtë si ditën e kaluar

Zemra: Fruta dhe tre arra

Dreka: 60 gram oriz kaf me kungull të njomë të zier

Zemra: një frut sezonal

Darka: 200 gram mish pule dhe sallatë të përzier.

Dita e tretë

Mëngjesi: njëjtë si ditët e mëparshme

Dreka: 200 gram mish të bardhë me spinaq të zierë me limon

Zemra: një frut

Darka: 250 gram salmon me avull me një sallatë të përzier.

Dita e katërt

Mëngjesi dhe zemra: njëjtë si ditët e mëparshme

Dreka: sallatë e përzier dhe oriz me 150 gram mozzarellë

Zemra: një frut sezonal

Darka: Një pjatë me supë me perime të ziera

Dita e pestë

Mëngjesi si ditën e kaluar

Dreka: 60 gram spageti, mundësisht e tërë me domate dhe borzilok

Zemra: fruta sezonale

Darka: 200 gram mish pule dhe domate të freskëta dhe një fetë bukë.

Gjatë këtyre 5 ditëve nuk rekomandohet të pini pije të gazuara, të ëmbla, si dhe të hani ëmbëlsira dhe është gjithashtu e këshillueshme që të pini të paktën një litër e gjysmë ujë në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat