Ushqimet që nuk duhet t’i mungojnë tryezës për humbje të peshës

Dieta

Ushqimet që nuk duhet t’i mungojnë tryezës për humbje të peshës

Më: 2 korrik 2019 Në ora: 15:32
Ilustrim

Shpesh, në fakt, flasim për një dietë të ulët në kalori, një dietë e ekuilibruar. Për të humbur peshën, është e mjaftueshme për të zvogëluar sasinë e ushqimit pa ndryshuar cilësinë e tyre. Këtu janë ushqimet që përshpejtojnë metabolizmin tonë dhe na bëjnë të humbim peshë shpejt.

1.Bajame

Ashtu si të gjitha frutat e thata, bajamet karakterizohen nga një përmbajtje e lartë e proteinave, vitaminave dhe mineraleve si hekuri, kaliumi, magnez, bakri dhe fosfor. Përveç kësaj, ato përmbajnë acide yndyrore të pangopura të omega-3 dhe omega-6, të cilat janë thelbësore për shëndetin e sistemit kardiovaskular dhe trupit në përgjithësi. Bajamet pastaj ndihmojnë për të mbajtur nivelet e glukozës në gjak brenda vlerave.

2.Molla

Ngrënia e një molle para një vakti është i njohur për të ndihmuar në absorbimin e më pak kalorive gjatë asimilimit të mëvonshëm të ushqimeve. Ky fakt varet nga përbërja e frutave, e cila përbëhet kryesisht nga fibra ushqyese me cilësi të lartë. Për më tepër, molla është e pasur me substanca antioksiduese, të cilat ndihmojnë në neutralizimin e formimit të specieve reaktive të oksigjenit që mund të dëmtojnë strukturat qelizore dhe proteinat.

3.Lulelakër

Kjo perime është veçanërisht e përshtatshme për të reduktuar dietat pasi futja e saj kalorike është shumë e ulët, ndërsa përmbajtja e vitaminës C dhe e mineraleve esenciale është e lartë. Për më tepër, për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të fibrave, ajo ka një efekt efektiv, duke eliminuar lëngjet e tepërta të trupit.

4.Kafe

Është vërtetuar shkencërisht se kafeina, kontribuon në rritjen e aktivitetit metabolik të trupit deri në 15%, në të vërtetë duke pirë një filxhan kafe mund të digjni deri në 50 kalori në ditë. Acidi klorogjenik i përfshirë në kafe luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e fenomenit të rezistencës së insulinës, e cila është e implikuar në fillimin e diabetit dhe që në mënyrë efektive kontrollon tendencën për shëndoshje.

5.Kanellë

Gjysmë lugë çaji kanelle në ditë ndihmon në ruajtjen e një niveli të vazhdueshëm fiziologjik të karbohidrateve në gjak, duke zvogëluar prodhimin e insulinës që përgjithësisht shfaqet pas konsumit të ushqimeve kryesore. Përveç kësaj, për shkak të shijes së saj të ëmbël, kanella mund të zëvendësojë me sheqer çdo lloj ushqimi dhe pije.

6.Hudhër

Disa kërkime amerikane kanë treguar se duke ngrënë ushqime të përpunuara me hudhër, humbja e peshës ishte më e shpejtë dhe më e qëndrueshme se ato që nuk i konsumonin.

7.Vezë

Këto janë ushqime me proteina të larta që ndihmojnë në kontrollimin e urisë gjatë gjithë ditës. E bardha e vezëve është më së shpeshti e pranishme në çdo dietë për humbje peshe, pasi përmban një përqindje të madhe të yndyrës, dhe janë burimi i vetëm i proteinave me cilësi të shkëlqyeshme ushqyese, pasi ato sigurojnë një përqindje të mirë të aminoacideve esenciale.

8.Dardha

Një frut i mesëm sjell 5 gram fibra dhe kryen një aktivitet të mirëfilltë të ngopjes dhe mund të konsumohet si gjatë dhe pas ngrënies, pa hequr dorë kurrë nga shija.

9.Speca të kuqe

Këto janë perime veçanërisht të pasura me kripëra minerale dhe vitaminë C që ndihmon në nxitjen e veprimit të sistemit imunitar, ato veprojnë si djegie të fuqishme të yndyrës.

10.Domate

Duke ngrënë këtë perime, trupi prodhon një hormon të quajtur cholecystokinin që ndihmon në bllokimin e stimulit të urisë, duke nxitur një ndjenjë të lartë të ngopjes, për më tepër përmban oligofruktozë që është një fibër e dobishme perimesh dhe lycoprene që mbron nga rreziku i kancerit.

11.Kos

Konsumi i kosit pa yndyrë siguron një futje të balancuar të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave, pa rritur përqendrimin e kalorive.

12.Vaj ulliri ekstra të virgjër

Vaj ulliri ekstra të virgjër, i pranishëm në çdo dietë mesdhetare, është një burim i acideve yndyrore me cilësi të lartë me fuqi të lartë antioksiduese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat