Dieta daneze – për 13 ditë deri në 20 kilogramë më pak! - Bota Sot
Dieta daneze – për 13 ditë deri në 20 kilogramë më pak!

Dieta

Dieta daneze – për 13 ditë deri në 20 kilogramë më pak!

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 06:42
Dieta daneze

Dieta daneze si plan dietal mund të fillohet në secilën ditë të javës, por sugjerohet e diela. Dieta zgjat 13 ditë, është e vështirë dhe shumë efikase. Nuk është fjala për dietën tradicionale, por mënyra që organizmi ta përshpejtojë djegien e yndyrave dhe t’i hedhë lëngjet shtesë. Nëse e përcillni dietën, mund të humbni nga 7 e deri në 20 kilogramë, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Plani i dietës duhet të përcillet saktë 13 ditë, as më pak, as më shumë. Për çdo ditë konsumoni sallatë të veçantë dhe e përgatisni disa ditë më parë, ja receta:

Sallata:

1 kg karota;

1 kg lakër të bardhë;

1 spec të kuq;

1 spec të gjelbër;

1 presh.

Për salcë:

1 dl vaj;

1/2 dl uthull molle;

1/2 e lugës sheqer;

1/2 e lugës kripë.

Përzieni përbërësit dhe i hidhni në sallatë. E lini të qëndrojë një orë. Përzieni kohë pas kohe.

Dieta daneze – menyja sipas ditëve

Dita 1

Dreka – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer;

Dreka – 2 vezë të ziera fort, spinaq të zier në ujë, 1 domate;

Darka – 1 biftek (230 g), sallatë.

Dita 2

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer;

Dreka – 1 pjesë proshutë, 1 gotë jogurt;

Darka – 1 biftek, sallatë;

Dita 3

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 2 vezë të ziera fort, 1 rriskë proshutë, sallatë.

Darka – selino të zier, 1 domate, 1 pemë.

Dita 4

Kafjalli –  1 kafe t zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 1 litër lëng, 1 gotë jogurt;

Darka – 1 vezë të zier, 1 karotë të gërryer, 1 pjesë djathë të ri  (25g).

Dita 5

Kafjalli – 1 karotë të gërryes me limon;

Dreka – 1 peshk të zier (230 g) me limon dhe pak gjalpë;

Darka – 1 biftek të madh, sallatë, selino të zier.

Dita 6

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 2 vezë të ziera, 1 karotë të gërryer;

Darka – 1/2 e pulës pa lëkurë, sallatë

Dita 7

Kafjalli – 1 gotë çaj pa sheqer;

Dreka – Asgjë;

Darka – 1 pjesë qengji në skarë, pemë të freskëta.

Dita 8

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 2 vezë të ziera, 1 rriskë proshutë, sallatë;

Darka – selino të zier, 1 domate, 1 pemë.

Dita 9

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer;

Dreka – 1 biftek të madh, 1 gotë jogurt;

Darka – 1 biftek të madh, sallatë, pemë.

Dita 10

Kafjalli – 1 gotë kafe, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 2 vezë të ziera, 1 rriskë proshutë, sallatë;

Darka – selino të zier, 1 domate, 1 pemë.

Dita 11

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 1 litër lëng, 1 gotë jogurt;

Darka – 1 vezë të zier, 1 karotë të gërryer, 1 pjesë djathë të ri (25g);

Dita 12

Kafjalli – 1 karotë të madhe të gërryer me limon;

Dreka – 1 peshk të zier me limon dhe pak gjalpë;

Darka – 1 biftek të madh, sallatë, selino të zier.

Dita 13

Kafjalli – 1 gotë kafe të zezë, 1 copë sheqer, 1 rriskë bukë të thekur;

Dreka – 2 vezë të ziera, 1 karotë të gërryer;

Darka – 1/2 e pulës në skarë, pa lëkurë, sallatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...