Dieta e super metabolizmit, humbisni 10 kg në një muaj - Bota Sot
Dieta e super metabolizmit, humbisni 10 kg në një muaj

Dieta

Dieta e super metabolizmit, humbisni 10 kg në një muaj

Më: 30 shtator 2019 Në ora: 18:18
Ilustrim

Dieta e Super Metabolizmit është një dietë që ju lejon të humbni peshë të panevojshme falë një përshpejtimi të metabolizmit që do të na lejojë të hamë pa pasur frikë nga fitimi i peshës.

Ushqimi i dietës

-Gjithmonë hani mëngjes brenda 30 minutave nga zgjimi

-Bëni një meze të lehtë çdo 3 ose 4 orë gjatë ditës

-Soja dhe produktet e qumështit janë të ndaluara gjatë gjithë dietës

-Ndiqni të tre fazat: karbohidrat, proteina dhe lipide

Dieta është e ndarë në 3 faza: karbohidrate, proteina dhe lipide.

Faza e karbohidrateve është e para e dietës, kjo përfshin konsumin e një numri karbohidratesh më të larta se ajo e proteinave. Në këtë fazë, për këtë arsye ju rekomandojmë konsumin e: orizit kaf dhe tërshëra. Këto mund të shoqërohen nga një pjesë e vogël e proteinave dhe një pjesë e perimeve (madje edhe ato me një indeks glicemik më të lartë).

Faza e proteinave: që zgjat dy ditë, ndryshe nga faza e glukozës, kryesisht përfshin konsumin e proteinave shtazore ose bimore, duke përjashtuar qumështin dhe derivatet e tij dhe sojën. Në këtë fazë nuk është e mundur të konsumoni asnjë lloj karbohidratesh, madje as fruta. Kështu që vaktet dhe mëngjesi duhet të bazohen në proteina dhe perime, si dy vaktet kryesore, në të cilat këshillohet të preferoni proteina, siç janë mishi i pulës, gjelit të detit, fileto viçi dhe peshk. Më në fund, nëse vendosni vezë, ato duhet të konsumohen pa të verdhë veze.

Faza lipidike: përfundimisht, faza e tretë u dedikohet yndyrave të mira, d.m.th atyre që përmbajnë një pjesë të mirë të Omega 3 dhe Omega 6, siç janë: vaji i ullirit, frutat e thata, salmon, trofta, tuna , peshq të tjerë etj. Në këtë fazë 3-ditore në kombinim me yndyrnat e mira është gjithashtu e mundur që të konsumoni një pjesë të vogël të proteinave, drithërave, frutave dhe perimeve.

Ushtrimi fizik është thelbësor për të arritur rezultate dhe madje në këtë rast dieta Super Metabolizëm e ndan javën në 3 faza:

Faza e glukozës: gjatë kësaj rekomandohet të bëni ushtrime aerobike, pastaj stërvitje me intensitet të lartë si vrapimi, biçikletë ushtrimi, ecja e shpejtë, gjimnastika, hapi etj …

Faza e proteinave: në këtë fazë rekomandohet të bëni një ushtrim më statik të përqendruar në fuqinë e muskujve. Prandaj këshillohet që të bëni ushtrime me pesha ose me shirita elastikë për të qenë në gjendje që muskujt të funksionojnë dhe të eliminojnë yndyrën e tepërt.

Faza e lipideve: 3 ditët e fundit përfshijnë ushtrime fizike kushtuar relaksimit si joga, ose ushtrime të lehta. Në këtë mënyrë është e mundur të tonifikoni muskujt duke ulur nivelin e stresit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat