Humbni 5 kg në 5 ditë me dietën e thjeshtë me bazë frutat dhe perimet

Dieta

Humbni 5 kg në 5 ditë me dietën e thjeshtë me bazë frutat dhe perimet

Më: 24 tetor 2019 Në ora: 10:45
Ilustrim

Gjithmonë duke kujtuar të dëgjoni këshillat e një specialisti, kjo lloj diete bazohet kryesisht në marrjen e perimeve dhe frutave por ushqime të tjera si pula, buka dhe vezët janë gjithashtu të pranishme.

Dita e parë

Mëngjesi: 150 ml ose 200 qumësht i skremuar pjesërisht me 2 biskota.

Zemra: një frutë sezonale dhe tre arra

Dreka: 60 gram spageti me ton

Zemra: një frut sezonal

Darka: dy vezë të ziera me një anë të perimeve të pjekura në skarë, një fetë e hollë buke.

Dita e dytë

Mëngjesi: njësoj si një ditë më parë

Zemra: njësoj si një ditë më parë

Dreka: 60 gram oriz kaf me kunguj të njomë ose të zier

Zemra: një frut sezonal

Darka: 200 gramë mish pule dhe sallatë e përzier.

Ditën e tretë

Mëngjesi: njësoj si ditët e mëparshme, si dhe zemra

Dreka: 200 gramë mish të bardhë me një anë të spinaqit të zier me limon

Zemra: një frut sezonal

Darka: 250 gram salmon i zier me një sallatë të përzier.

Dita e katërt

Mëngjesi dhe zemra: njësoj si ditët e mëparshme

Dreka: sallatë e përzier dhe 150 gram djath

Zemra: një frut sezonal

Darka: Një pjatë me supë me bishtajore

Dita e pestë

Mëngjesi dhe zemra njësoj si ditët më parë

Dreka: 60 gram spageti, mundësisht me domate dhe borzilok

Zemra: fruta sezonale

Darka: 200 gram oriz kaf dhe domate të freskëta dhe një fetë bukë të hollë dhe presh të zier.

Gjatë këtyre 5 ditëve nuk rekomandohet të merrni pije të gazuara, të ëmbla, si dhe të konsumoni ëmbëlsirat dhe gjithashtu këshillohet të pini të paktën një litër e gjysmë ujë në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat