Zbulohet dieta më e mirë dhe efikase për të humbur peshë

Dieta

Zbulohet dieta më e mirë dhe efikase për të humbur peshë

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 16:27
Ilustrim

Duket e vështirë të përcaktohet se cila është dieta më e mirë midis shumë ekzistueseve: një revistë shkencore e gjeti atë dhe është gjithashtu mjaft efikase.

Obeziteti është një gjendje që mund të ketë efekte të rëndësishme në shëndet. Kjo peshë e tepërt çon në probleme të nyjeve, është e lidhur me rritjen e diabetit tip 2 dhe është identifikuar si një faktor rreziku për disa kancere, siç është ajo e pankreasit.

Në Faktet Mjekësore, Renata Gili ka trajtuar se cila është mënyra më e mirë për ata që duan të ulin peshën e tyre. Mjekja ka zbuluar se duhet të veprojmë në kalori, duke arritur më pak se 800 kcal në ditë, dhe ushqimin fillimisht ta zëvendësojmë me fruta, perime dhe stërvitje.

Kjo lloj diete është më e efektshmja, por aktualisht nuk ka mjaft studime shkencore për të siguruar efektivitetin e saj. Ky trajtim gjithashtu ka disa efekte anësore si marramendje, lodhje dhe humbje të flokëve.

Në një studim i postuar në JAMA Network Open u pa që, midis dy grupeve të grave në menopauzë, ato që i nënshtroheshin regjimit dietik të diskutuar nga doktor Gili panë një humbje të dyfishtë në peshë, krahasuar me grupin tjetër, duke iu nënshtruar një regjimi më pak të rreptë.

Gratë në grupin e parë gjithashtu pësuan një ulje më të theksuar në perimetrin e barkut dhe dhjami i trupit gjithashtu u shpërnda më mirë sesa në grupin e dytë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat