Gjysmë ore ecje në ditë, zvogëlon rrezikun e diabetit tek meshkujt

Dieta

Gjysmë ore ecje në ditë, zvogëlon rrezikun e diabetit tek meshkujt

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 14:42
Ilustrim

Ka shumë mënyra për të humbur peshë shpejt. Por me shumë mundësi disa metoda do t’ju bëjnë jo vetëm të ndiheni të uritur, por edhe të pakënaqur. Dhe nëse nuk keni vullnet të fortë, atëherë uria do t’ju bëjë që të hiqni shpejt dorë nga këto plane.

Disa pika kryesore për dietën tuaj:

Ulni ndjeshëm oreksin tuaj.

Humbni peshë shpejt, pa uri.

Përmirësoni shëndetin tuaj metabolik në të njëjtën kohë.

Këtu është një plan i thjeshtë 3-hapësh për të humbur peshë shpejt.

Hiqni dorë nga sheqernat dhe niseshtet

Pjesa më e rëndësishme është të heqim dorë nga sheqernat dhe niseshtet. Kur e bëni këtë, nivelet e urisë tuaj zbresin dhe përfundoni duke ngrënë shumë më pak kalori. Në vend që të digjet karboni për energji, trupi juaj fillon të ushqehet me yndyrë të ruajtur. Një përfitim tjetër i ndërprerjes së karburanteve është ulja e nivelit të insulinës. Në këtë mënyrë veshkat tuaja fillojnë  të derdhin natrium të tepërt dhe ujë jashtë trupit tuaj. Kjo zvogëlon peshën e fryrë e të panevojshëm të ujit. Nuk është e pazakontë të humbni deri në 10 kalori (ndonjëherë më shumë) në javën e parë të ngrënies.

Hani proteina, yndyra dhe perime

Secila nga vaktet tuaja duhet të përfshijë një burim proteine, një burim yndyre dhe perime me pak karboni. Ndërtimi i vakteve tuaja në këtë mënyrë automatikisht do të sjellë marrjen e ushqimit tuaj në intervalin e rekomanduar prej 20-50 gramë në ditë.

Burimet e proteinave:

Mishi: Mishi i viçit, pula, derri, qengji, etj.

Peshku dhe ushqimet e detit: Salmoni, trofta, karkaleca, etj.

Veza: Vezët e plota pa eliminuar të verdhën janë më të mirat. Ngrënia e shumë proteinave nga ana tjetër nuk mund të mbivlerësohet. Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, proteina është mbreti i ushqyesve.

Perime me përmbajtje yndyre të ulët:

Brokoli, lulelakra, spinaqi, domatja, lakra jeshile, kastraveci janë perimet më të rekomanduara nëse jeni në dietë.

Mos kini frikë të ngarkoni pjatën tuaj me këto perime me përmbajtje yndyre të ulët. Mund  të konsumoni një sasi të madhe të tyren pa kaluar masën mbi 20-50 karboni neto në ditë.

Një dietë e bazuar kryesisht në mish dhe perime përmban të gjitha fibrat, vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten për të qenë të shëndetshëm.

Burimet e yndyrës:

Vaji i ullirit

Vaji i kokosit

Vaji i avokados

Gjalpi

Hani 2-3 vakte në ditë.

Nëse e gjeni veten të uritur pasdite, shtoni një vakt të 4-të. Mos kini frikë të hani yndyrë. Ju nuk keni nevojë të ushtroheni për të humbur peshë në këtë plan, por rekomandohet. Mundësia më e mirë është të shkoni në palestër 3-4 herë në javë. Bëni një ngrohje dhe ngrini disa pesha. Nëse jeni i ri në palestër, pyesni një trajner për disa këshilla. Me ngritjen e peshave, ju do të digjni shumë kalori dhe do të parandaloni ngadalësimin e metabolizmit tuaj, që është një efekt anësor i zakonshëm i humbjes së peshës. Studimet mbi dietat me karburant të ulët tregojnë se  në shumë raste mund të formoni muskuj ndërsa humbni një sasi të konsiderueshme të yndyrës në trup.

Nëse ngritja e peshave nuk është një gjë e rehatshme për ju atëherë duhet të bëni të tjera ushtrime si, çiklizmi ose noti.

Po në lidhje me kaloritë dhe kontrollin e porcionit?

Nuk është e domosdoshme të llogaritni kaloritë për aq kohë sa ushqeheni me  perime dhe ushqime të tjera të përzgjedhura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat