Studiuesit thonë se në paketime duhet të vendoset sasia e nevojshme e ushtrimeve për djegjen e kalorive

Dieta

Studiuesit thonë se në paketime duhet të vendoset sasia e nevojshme e ushtrimeve për djegjen e kalorive

Më: 12 dhjetor 2019 Në ora: 16:01
Ilustrim

Paketimet ushqimore duhet të tregojnë se sa stërvitje do të duhej një person të zhvillonte për të djegur kaloritë që përmban produkti, thonë studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke vlerësuar se do të duheshin katër orë për të shmangur kaloritë në një picë ose 22 minuta për një kuti çokollate krijon një vetëdije për koston e energjisë së ushqimit, thonë ata.

Paketimet do t’i ndihmonin njerëzit të kënaqen më pak, sugjerojnë studimet eksploruese.

Qëllimi është të inkurajojmë zakone më të shëndetshme të ngrënies dhe për të luftuar mbipeshën.

Sipas studiuesve nga Universiteti Loughborough, të cilët analizuan 14 hulumtime, ky lloj paketimi mund të shkurtojë rreth 200 kalori nga marrja mesatare ditore e një personi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat