Dieta si të digjni dyfish kalori duke ndjekur këtë këshillë para mëngjesit

Dieta

Dieta si të digjni dyfish kalori duke ndjekur këtë këshillë para mëngjesit

Më: 12 shkurt 2020 Në ora: 13:21
Ilustrim

Sipas një studimi të fundit, ekziston një mënyrë për të djegur dyfish kaloritë me dietën e zakonshme: thjesht ndiqni një këshillë përpara mëngjesit.

Dieta: dihet mirë që praktikimi i fitnesit brenda ose jashtë është shumë i rëndësishëm për mirëqenien fizike dhe mendore. Në këtë mënyrë, në të vërtetë, ju mund të relaksoheni, të vendosni tensionet tuaja të përditshme pas jush dhe të jetoni më qetësisht.

Prandaj ka shumë përfitime që mund të gjenden duke kryer aktivitete fizike. Edhe më shumë mund të gjenden në rast se luani sport para mëngjesit. Në këtë mënyrë është në të vërtetë e mundur të digjni dyfish kaloritë.

Këto janë rezultatet e një studimi të kryer nga universitetet e Bath dhe Birmingham. Ky test u krye nga një grup shkencëtarësh për gjashtë javë në 30 burra të shëndoshë ose të ndarë në dy grupe.

Gjysma nga këta të trajnuar para mëngjesit, ndërsa në grupin tjetër mbetën ata me stilin e jetës që kishin më parë. Numrat që janë mbledhur dhe që janë botuar në ‘Gazetën e Endokrinologjisë Klinike dhe Metabolizmit’ nuk lanë dyshim.

Të dhënat e hulumtimit në fjalë nxorën në pah se në grupin e parë u shfaq reaktivitet më i madh i insulinës. Ky rezultat tregoi një aftësi më të lartë për të djegur dyfish sasinë e yndyrës kur luanin sport përpara mëngjesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat