Kastraveci, arsyet pse duhet ta bëni pjesë të dietës suaj

Dieta

Kastraveci, arsyet pse duhet ta bëni pjesë të dietës suaj

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 06:50
Ilustrim

Kastraveci është i shkëlqyeshëm për të na ndihmuar të marrim disa nga ushqyesit që trupi ynë duhet të funksionojë. Ai siguron doza të fibrave, fosforit, magnezit, kalciumit, kaliumit, vitaminës A, vitaminës B9, vitaminës C dhe vitaminës K.

Zbuloni në detaje të gjitha përfitimet e kastravecit. Por a keni dëgjuar për përdorimin e lëngut të kastravecit ose kastravecit për hipertension? A funksionon vërtet?

Në një artikull të botuar, nutricionistja Natalie Stein ka renditur disa arsye që e bëjnë ushqimin të dobishëm për dietën e krijuar për të luftuar tensionin e lartë.

Një nga këto arsye është se kastraveci ka një përmbajtje të ulët të natriumit. "Një dietë me përmbajtje të lartë të natriumit mund të shkaktojë hipertension ose t’ju pengojë ta ulni atë. Personat me hipertension nuk duhet të marrin më shumë se 1.500 mg natrium në ditë," shpjegoi Stein.

Sidoqoftë, ajo e bëri të qartë se po i referohej kastravecit të freskët kur pretendoi se është i ulët në natrium. Sipas saj, trangujt turshi mund të kenë nivele të tepërta mineralesh.

Një faktor tjetër që e bën kastravecin të dobishëm për ata që luftojnë hipertensionin është sepse kaliumi, i cili është shumë i pranishëm në ushqim, konsiderohet një mineral thelbësor për kontrollin e presionit të gjakut.

Është shumë mirë të konsumoni kastravec për hipertension, por nuk funksionon si një lloj kure për hipertensionin, por përfshirja e tij në dietë mund të ndihmojë ata që vuajnë nga sëmundja.

Sidoqoftë, duhet pasur kujdes që të mos konsumoni kalium të tepërt. Prandaj, ideale është që kur të diagnostikoheni me hipertension, duhet të konsultoheni me mjekun dhe dietologun tuaj për të zbuluar sesi duhet të funksionojë e gjithë dieta juaj dhe të mësoni se çfarë sasie ditore të ushqimeve të kaliumit, si kastraveci mund të konsumoni.

Kjo për shkak se, përveç marrjes parasysh të kushteve tuaja të tensionit të lartë, profesionistët do të marrin në konsideratë edhe gjendjen e shëndetit tuaj dhe problemet e tjera për të cilat mund t’ju duhet të tregoni një plan diete që është i shëndetshëm për ju.

Mos harroni se ky artikull është vetëm për qëllime informative dhe nuk mund të zëvendësojë kurrë rekomandimet profesionale të mjekut dhe dietologut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat