Dieta popullore dobëson funksionin e trurit tuaj

Dieta

Dieta popullore dobëson funksionin e trurit tuaj

Më: 9 mars 2020 Në ora: 12:50
Ilustrim

Dieta e bazuar në përqindje të lartë të sheqerit mund të dëmtojë në mënyrë të hollësishme funksionin e trurit dhe të çojë në mbingrënie.

Një eksperiment zbuloi se kjo lloj diete ndërhyn në aftësinë e njerëzve për të rregulluar oreksin dhe çrregullon rajonin e trurit të quajtur hipokampus, një qendër kryesore e kujtesës.

Ndryshimet e shkaktuara nga sheqeri në hipokampus shoqërohen me ulje të neuroneve neonatale, të cilat janë thelbësore për kodimin e kujtesës.

Pas një jave ngrënieje të stilit perëndimor, ëmbëlsirat dhe çokollatat bëhen edhe më të dëshirueshme. Ju keni një kohë më të vështirë t’i rezistoni asaj kërkese, e cila nga ana tjetër shkakton dëm.

Në planin afatgjatë, dietat e stilit perëndimor kontribuojnë në mbipesha dhe diabeti dhe janë në rrezik të zhvillimit të çmendurisë.

Rachel Butterham, një profesoreshë në Departamentin e Endokrinologjisë, Trashje dhe Diabeti në Kolegjin universitar në Londër, e cila nuk u përfshi në këtë studim, tregon se ajo ishte ndër të parat që hetoi nëse dietat perëndimore dëmtojnë kujtesën dhe kontrollin e oreksit.

“Ky studim siguroi të dhëna shtesë se sa dëme një dietë shtatë-ditore e dietave të mbushura me sheqer dhe kontrolli i shkaktimit të oreksit”, thotë Butterham.

Organizata Botërore e Shëndetit këshillon që të kufizoni marrjen e sheqernave të shtuara në pesë për qind të marrjes sonë ditore të kalorive, që është 25 gramë.

I rrituri mesatar konsumon rreth 85 gramë, që është 20 lugë sheqer në ditë.

Ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 në vajin e peshkut, arrat dhe farat, mund të përmirësojnë trurin duke prodhuar neurone të reja.

Zakonet e këqija nuk janë të lehta për t’u zhdukur, dhe hapi i parë është gjithmonë më i vështiri. Megjithatë, truri do të jetë mirënjohës për ndryshim në dietë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat