Arsyet pse po merrni kilet që humbët

Dieta

Arsyet pse po merrni kilet që humbët

Më: 21 tetor 2020 Në ora: 16:01
Foto ilustrim

Të marrësh kilogramët që humbe me aq mundim është frustruese! Pavarësisht dietave, ushtrimeve fizike ti “i fitove” sërish, por pse?

Ka disa zakone që i bëni çdo ditë për të cilat ndoshta nuk jeni në dijeni që ju bëjnë të rifitoni peshën e humbur.

1. Ndonjëherë, ushtrimet e tepërta ju bëjnë të merrni kile.

Eshtë e mundur të merrni peshë edhe nëse jeni duke u ushtruar, të paktën përkohësisht. Teksa ushtroheni, muskujt tuaj fryhen dhe bëhen më të fortë, por mos u shqetësoni, pasi thjesht ju duket që keni shtuar peshë, por rezultatet e vërteta do t’i shihni pak kohë më vonë.

2. S’po konsumoni mjaftueshëm fibra dhe proteina

Nëse i neglizhoni fibrat dhe proteinat, mos u habisni që kilogramët të rikthehen. Fibrat ju ndihmojnë të kontrolloni urinë dhe ju japin ndjesinë e ngopjes. Prandaj, bëni mirë të hani perime, fasule, thjerrëza, etj.

3. Jeni shumë, po shumë social

Jeta jonë shoqërore ndikon shumë kur vjen puna tek ekuilibri mes punës dhe kohës për veten. Nëse dilni shumicën e kohës me miqtë, ka gjasa që të pini pa masë dhe të konsumoni ushqime të shpejta të pashëndetshme. Sa më shumë të dilni aq më tepër kalori i shtoni trupit!

4. Merrni shumë kalori nga pijet

Truri ynë nuk i llogarit kaloritë që merr nga pije, prandaj nëse nuk e kontrolloni veten, mos u habisni më mbrapa.

5. Lodhja

Mungesa e gjumit është e lidhur me shtimin në peshë. Ndryshimet hormonale gjithashtu vijnë me mungesën e dëshirës për t’u ushtruar prandaj kujdesuni të bëni gjumë të mirë. 7 orë mjaftojnë për të mos shtuar kilogramët e tepërt!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat