Përse nuk po humbas peshë pavarësisht se po mbaj dietë apo regjim?

Dieta

Përse nuk po humbas peshë pavarësisht se po mbaj dietë apo regjim?

Më: 4 nëntor 2020 Në ora: 15:15
Foto Ilustrim

Shumë njerëz mbajnë dieta apo regjime ushqimore të cilat nuk janë të përshtatshme për moshën, gjininë, metabolizmin apo trupin e tyre. Pavarësisht dietava apo regjimeve ushqimore ata nuk humbasin peshë:

Ja disa nga shkaqet që nuk ju lënë që të bini nga pesha:

Hani të gjitha kaloritë që digjni: që të bini në peshë ju duhet keni kalori deficit, çka do te thotë se duhet të hani më pak kalori seç i duhet trupit tuaj ne baza ditore. Në rast se bëni stërvitje ju duhet të digjni më shumë kalori dhe mos t’i rimerrni ato përmes ushqimit.

Lloji i aktivitetit fizik: disa aktivitete fizike ju ndihmojnë të shtoni masë muskulare (ju djeg dhjamin dhe ndërton muskulin) por pesha mbetet e njëjtë, nëse doni të rrëzoni kilogramët bëni ushtrime kardio.

Ngatërroni etjen me urinë: që të ndiheni të ngopur pini rreth 2-3 litra ujë në ditë dhe mos e ngatërroni etjen me urinë.

Nuk po flini mirë: gjumi i rregullt 6-8 orë në ditë ju ndihmon të bini në peshë.

Menaxhoni stresin: shumica e njerëzve e mposhtin stresin duke ngrënë dhe duke marrë kalori të tepërta dhe të panevoshme për trupin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat