Dietë antioksidante me lëng grejpfrut

Dieta

Dietë antioksidante me lëng grejpfrut

Më: 7 nëntor 2020 Në ora: 08:39
Ilustrim

Antioksidantët janë substanca shumë të rëndësishme për trupin tonë, prandaj dieta jonë duhet të jetë e pasur me ushqime që përmbajnë sasi të mira. Lëngu i grejpfrutit është një alternativë e shëndetshme dhe e shijshme për të marrë antioksidantë edhe kur nuk jemi të uritur.

Grejpfruti është një frut tropikal me shije të thartë dhe ka një profil ushqyes shumë interesant. Është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, vitaminave dhe kripërave minerale që luajnë një rol themelor në funksionimin e duhur të trupit tonë. Një lëng me të vërtetë i shijshëm nxirret nga ky frut, i dobishëm për të pasuruar dietën tonë me përmbajtjen e larmishme të antioksidantëve.

Këto lëndë ushqyese veprojnë kundër radikaleve të lira, molekula që dëmtojnë strukturën qelizore dhe çojnë në plakje të parakohshme, me një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme. Ndër antioksidantët prej të cilëve shquhet lëngu i grejpfrutit është naringin,  një flavonoid me veti të rëndësishme terapeutike, i dobishëm në kundërveprimin e sëmundjeve kronike dhe problemeve të zemrës.

Sipas një përmbledhje të botuar në Advances in Nutrition, naringin duket të jetë shumë efektiv në trajtimin e çrregullimeve metabolike si mbipesha dhe diabeti, megjithëse mekanizmat e tij të veprimit nuk janë studiuar tërësisht. Studime të mëtejshme në vend të kësaj kanë demonstruar vetitë e tij anti-inflamatore dhe anti-tumore, duke parandaluar dëmtimin gjenetik të shkaktuar nga stresi oksidativ.

Lëngu i grejpfrutit është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, gjithashtu një antioksidant i fuqishëm: me një gotë mund të marrim pothuajse 100% të dozës së rekomanduar ditore. Vitamina C ka rezultuar e dobishme në shumë procese metabolike: për shembull, rrit thithjen e hekurit dhe disponueshmërinë e selenit, dy mineraleve thelbësorë për funksionimin e trupit. Ajo gjithashtu promovon zhvillimin e sistemit imunitar dhe, siç tregohet nga disa studime, ndihmon në uljen e kohëzgjatjes së ftohjeve.

Përveç antioksidantëve, lëngu i grejpfrutit përmban sasi të mira të substancave të tjera që janë të rëndësishme për shëndetin. Është i pasur me kalium, i cili ndihmon për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut dhe ka një veprim mbrojtës në zemër, por edhe me folate, thelbësore për zhvillimin e duhur të sistemit nervor. Fibrat gjithashtu përmirësojnë tranzitin e zorrëve dhe janë të dobishme për humbjen e peshës: ato rrisin ndjenjën e ngopjes dhe zvogëlojnë thithjen e sheqernave dhe yndyrnave.

Acidi i limonit, i cili është gjithashtu i pranishëm në sasi të shkëlqyera, është një ilaç për stomakun pasi stimulon prodhimin e enzimave të tretjes. Së fundmi, një studim i botuar në Journal of Medicinal Food theksoi se lëngu i grejpfrutit mund të ndihmojë në përmirësimin e dendësisë së kockave, duke parandaluar patologji të tilla si osteoporoza.

Sidoqoftë duhet të mbahet mend se konsumi i lëngut të grejpfrutit është kundërindikuar në shumë raste: kjo pije përmban substanca të afta për të bashkëvepruar me aftësinë e mëlçisë për të metabolizuar disa ilaçe, duke përfshirë për shembull statina për të ulur kolesterolin, Bllokues të kanaleve të kalciumit, antibiotikë, benzodiazepina dhe agjentë kimioterapeutikë. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kërkoni këshillën e mjekut tuaj nëse jeni duke ndjekur terapi të ilaçeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat