Dietë me shalqi për një stomak të rrafshët

Dieta

Dietë me shalqi për një stomak të rrafshët

Më: 9 nëntor 2020 Në ora: 14:12
Foto Ilustrim

Edhe pse më shumë se 90% e përbërjës së tij është ujë, personat me mbipeshë nuk do të duhej ta konsumonin në sasi të pakufizuar.

E parandalon hipertensionin.

Konsumimi i përditshëm i shalqirit ul shtypjen e gjakut. Dr. Arturo Figueros udhëheqës i studimeve ka shpjeguar se shalqiri ndihmon sidomos personat më shtypje paksa më të lartë, e që më pas ka gjasa të shëndrrohet në hipertension.Menuja që pastron organizmin:

Dita e parë :

Dreka: 100 gr mish gjedhi, 100 gr oriz të zier me sos domatësh, 1 pjesë shalqir.
Darka: 50 gr djath, 1 pjesë buke e thekur.

Dita e dytë:
Dreka: buke të thekur, 50 gr gjoks pule të zier, 1 pjese shalqi.
Darka: 100 gr peshku nga zgara, 1 pjesë buke e thekur, sallatë sezonale.

Dita e tretë:
Dreka: 30 gr spageti me djathë dhe domate, 1 pjesë shalqi.
Darka: sallatë të përzier me domate, tranguj, speca, qepe dhe sallatë të gjelbër, 50 gr djathë të freskët, 1 pjesë shalqi.

Dita e katërt:
Dreka: 1 pjatë supe me perime, 1 pjesë bukë të thekur, 50 gr mish pule të zier, 1 pjesë shalqi.
Darka: 2 patate të ferguara, sallate sezonale, 1 pjesë shalqi.

Dita e pestë:
Dreka : 50 gr mish të zier gjedhi me kërpurdha, 1 pjesë buke e thekur, 1 pjesë shaqi.
Darka: 50 gr djathe të freskët. 2 pjesë bukë të thekur, 1 pjesë shalqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat