Konsumi i kafes para stërvitjes ju ndihmon të humbisni më shumë peshë

Dieta

Konsumi i kafes para stërvitjes ju ndihmon të humbisni më shumë peshë

Më: 18 prill 2021 Në ora: 22:37
Ilustrim

Kafeja i jep një “alarm zgjimi” sportit dhe madje edhe humbjes së peshës. Thjesht pini atë gjysmë ore para se të ushtroheni dhe do të digjni më shumë yndyrë dhe për këtë arsye do të humbni peshë më shumë.

Lëvizja është thelbësore

Tashmë është fakt: ushtrimi është strategjia më e mirë për të qëndruar në formë duke aktivizuar metabolizmin për të djegur kalori, për të rritur qarkullimin e gjakut, për të ruajtur forcën e muskujve, elasticitetin e nyjeve dhe vitalitetin e të gjithë trupit. Në të mirë të shëndetit, së pari, pasi lëvizja mbanlarg të ashtuquajturat sëmundje të stilit të jetës së ulur, nga mbipesha te çrregullimet kardiovaskulare, por edhe të linjave trupore. Sidoqoftë, nuk ka nevojë ta teproni në palestër: thjesht caktoni një orar ditor për lëvizjen që mund të jetë një ecje e shpejtë, një xhiro me biçikletë ose një vrapim për ata që janë mësuar me të.

Sot përsa i përket sporteve dhe humbjes së peshës vjen një këshillë tjetër: pirja e një kafeje shumë të fortë para se të ushtroni rrit ndjeshëm djegien e dhjamit. Për më tepër, nëse kjo strategji praktikohet pasdite, efektet e dobishme të kafeinës, substancës aktive të pranishme në kafe, janë shumë më të dukshme sesa në mëngjes. Ky është rezultati i një studimi nga Universiteti i Granadës botuar në Journal of the International Society of Sport Nutrition.

Kafja duhet të jetë e fortë

Sipas studiuesve, megjithatë, është e nevojshme të pini 3 miligram kafeinë për kilogram peshë. 15 burra me një moshë mesatare 32 vjeç, të cilët përfunduan një seri testesh bazuar në sforcimin fizik, morën pjesë në hulumtim. “Rezultatet e studimit tonë zbuluan se marrja e sasive të mëdha të kafesë 30 minuta para kryerjes së një prove ushtrimi aerobik rrit oksidimin maksimal të yndyrës gjatë sporteve”, shpjegon Francisco José Amaro-Gahete, nga Departamenti i fiziologjisë nga universiteti spanjoll.

Më mirë pasdite

Studiuesit gjithashtu vunë në dukje se ekziston një ndryshim ditor në oksidimin e yndyrës gjatë stërvitjes, me vlera më të larta pasdite sesa në mëngjes. Këto rezultate, sipas studiuesve, tregojnë gjithashtu se kafeina rrit oksidimin e yndyrës gjatë sporteve të mëngjesit në një mënyrë të ngjashme me atë të vërejtur pasdite pa marrjen e kafesë. Prandaj studiuesit sugjerojnë të konsumoni një filxhan kafe të fortë ose një sasi ekuivalente të kafeinës në formën e një pijeje energjike pak para një stërvitje aerobike mesatarisht intensive pasdite: kjo është zgjidhja më e mirë për oksidimin maksimal të yndyrës trupore, dhe për këtë arsye për dobësim.

Sidoqoftë, nuk duhet harruar që, siç tregohet nga studime të ndryshme, plotësimi me kafeinë mund të jetë i dobishëm për përmirësimin e performancës sportive, rritjen e forcës dhe qëndresës, rritjen e shpejtësisë dhe intensitetit të lëvizjes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat