Dieta detox nuk përdoret (vetëm) për të humbur peshë, por për tu ndjerë më mirë

Dieta

Dieta detox nuk përdoret (vetëm) për të humbur peshë, por për tu ndjerë më mirë

Më: 22 prill 2021 Në ora: 17:48
Ilustrim

Ndjekja e një regjimi detoks për të paktën një javë çdo dy muaj është mënyra më e mirë për të pastruar trupin tuaj dhe për të ruajtur peshën tuaj ideale.

Të gjitha përfitimet e detoksit

Ne dëgjojmë shumë për dietën detoks, por më tepër sesa për dietën duhet të flasim për “regjimin” e detoksit, qëllimi kryesor i të cilit nuk duhet të jetë humbja e peshës, por t’iu bëjë të ndiheni më mirë në përgjithësi.

Detoksifikimi do të thotë së pari konsumimi i lëngjeve që kryejnë funksionin e eliminimit të toksinave dhe së dyti zgjedhja e ushqimeve që ndihmojnë trupin të pastrojë mëlçinë dhe veshkat. Por çfarë masash duhet të merren për ta bërë programin detox efektiv? Ju nuk do ta besoni por gjëja e parë që duhet të bëni është të eliminoni një sërë zakonesh që mund të jenë të padobishme ose edhe të dëmshme.

Dietat detox nuk ju lejojnë vetëm të humbni peshë dhe të mbani peshën tuaj ideale: në fakt, i gjithë organizmi përfiton prej tij, i cili fiton në shëndet dhe bukuri, me efekte pozitive që përfshijnë edhe sferën psikologjike dhe mendore. Më poshtë ju tregojmë se cilat janë përfitimet më të rëndësishme që mund të merrni duke çliruar trupin nga mbeturinat dhe toksinat përmes një diete detoksike.

Pamje e shëndetshme dhe e ndritshme

Lëkura e mrekullueshme, çehreja rozë dhe flokët me shkëlqim janë rezultati më i mrekullueshëm estetik i një trupi të pastruar. Falë filtrimit të toksinave, të zgjeruara nga miratimi i një diete detoksifikuese. Çfarë të bëni për ta mbajtur këtë pamje të mrekullueshme për një kohë të gjatë? Pini një gotë me lëng boronice çdo ditë: kjo pije është në të vërtetë një tonik i fuqishëm i aftë të përmirësojë funksionin pastrues të veshkave dhe të eliminojë toksinat e akumuluara në fshikëz dhe traktin urinar. Lëngu i boronicës ndihmon gjithashtu në rritjen e niveleve të kolesterolit të mirë dhe ruajtjen e qelizave yndyrore në të gjithë trupin.

Dieta detoks pastron mëlçinë

Mëlçia është ndër organet e para që përfiton nga dieta detoksifikuese, pikërisht për shkak të funksionit të saj të filtrimit të toksinave. Nëse e keni tepruar me alkoolin dhe ushqimet me yndyrë gjatë pushimeve, provoni qumështin e gjëmbaçit. Studimet e fundit të botuara në Journal of Toxicology and Applied Pharmacology kanë zbuluar se kjo barishte është një nga antioksidantët më efektivë për largimin e toksinave nga mëlçia. Pastrimi i mëlçisë do të thotë rritje e mirëqenies personale dhe ndjenjë më e lehtë.

I lehtë dhe me fibra

Falë një menuje detoksifikuese, lehtësia fitohet në një kohë të shkurtër. Kjo falë fibrave që lehtësojnë tranzitin e zorrëve, duke ndihmuar kështu në dëbimin e toksinave dhe rrafshimin e barkut. Mos harroni se kapsllëku formon një gjendje toksike në të gjithë trupin që prodhon një ndjenjë të ënjtjes, peshës dhe lodhjes. Për tu ndjerë të lehtë, mos harroni të konsumoni një sasi të mjaftueshme të fibrave në ditë, të shpërndara në vaktet kryesore: filloni me mëngjesin me produkte të drithërave dhe përfundoni në darkë me makarona dhe bukë integrale, pa harruar frutat dhe perimet.

Mushkëritë dhe zemra më e shëndetshme

Ngrënia e brokolit çdo ditë detoksifikon mushkëritë si të duhanpirësve ashtu edhe të atyre që jetojnë në mjedise shumë të ndotura. Merita është e një substance, që gjendet tek këto perime me gjethe jeshile, që quhet sulforafani. Studimet mbi vetitë e tij të fuqishme antioksiduese u kryen nga Universiteti i Dukës në Karolinën e Veriut. Meqenëse nuk është e mundur të hani një pjatë brokoli çdo ditë, të njëjtat efekte merren, sipas studiuesve, edhe duke marrë një shtesë të bazuar në ekstraktin e brokolit.

Zemra përfiton gjithashtu nga dieta detox, e cila sipas një studimi të botuar në Journal of Clinical Nutrition zvogëlon me 70% rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Virtytet e çmuara do t’i atribuohen vitaminave C dhe E. Më shumë sesa konsumimi i pijeve detoksifikuese gjatë gjithë jetës, mjekët sugjerojnë të hahet në stilin mesdhetar të paktën një herë në ditë, për drekë ose darkë.

Energji e lartë

Përjashtimi i toksinave ju bën të ndiheni më energjik dhe aktiv, madje edhe nga pikëpamja psikologjike. Në veçanti, nëse pini probiotikë, siç janë lactobacilli dhe bifidobacteria, sistemi imunitar forcohet, alergjia dhe simptomat e astmës zvogëlohen, infeksionet luftohen, lëndët ushqyese asimilohen më mirë, tretja lehtësohet. E gjithë kjo përkthehet në energji më të madhe dhe një ndjenjë të përhapur të mirëqenies.

Tru më të aftë

Truri është një nga organet më të vështirë në të gjithë organizmin, që do të thotë se prodhon shumë radikale të lira, të cilat largohen nga antioksidantët. Dieta detox përfshin përdorimin më të madh të frutave, përfshirë arrat. Një studim i fundit nga Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara zbuloi se, nga të gjitha varietetet e frutave të thata, arrat dhe lajthitë kanë numrin më të lartë të antioksidantëve të dobishëm për trurin.

Më pak rrathë të errët poshtë syve

Shpesh akumulimi i toksinave mund të zbulohet përmes rrathëve të errët nën sy, të cilat jo vetëm shkaktohen nga mungesa e gjumit, por edhe nga qarkullimi i dobët i gjakut. Ndjekja e një diete detoksifikuese promovon mirëqenien e përgjithshme të organizmit, duke kontribuar në një pamje më të freskët. Për të rritur këtë efekt, konsumoni çdo ditë një grusht fara kungulli. Ato përmirësojnë qarkullimin limfatik dhe të gjakut dhe janë të pasura me vitamina C dhe E, të cilat mund të parandalojnë kataraktin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat