Fundi i misterit Etrusk - Bota Sot
Fundi i misterit Etrusk

Dokumentare

Fundi i misterit Etrusk

Më: 14 maj 2019 Në ora: 14:44
Ilustrim

Një dokumentar italian hedh dritë mbi enigmën e gjuhës etruske ku thuhet se gjuha Shqipe dhe ajo Etruske, ka ngjashmëri të jashtëzakonshme.

Gjuha edhe kultura që kanë pasur nuk ka të bëjë me gjuhën edhe kulturën e sotme në Itali. Nëpër librat e histories,  flitet shumë pak për Etruskët. Përse ? Sepse ajo ngjason me gjuhën Shqipe.

Ndërkohë dokumentari në vazhdim hedh hipotezën se ndoshta gjuha etruske është e barabartë ose e njëjtë me gjuhën shqipe.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat