“Toyota”-t me euro, Gjykata Durrës shpall moskompetencë - Bota Sot
“Toyota”-t me euro, Gjykata Durrës shpall moskompetencë

Durrësi

“Toyota”-t me euro, Gjykata Durrës shpall moskompetencë

Më: 28 qershor 2018 Në ora: 16:14
Gjykata e Durrësit

Gjykata e Durrësit shpalli mos-kompetencën për gjykimin e 4 të arrestuarve për 3,4 milionë eurot që u gjetën në dy Toyota-t në portin e Durrësit pak ditë më parë.

Të arrestuarit Edi Lika, Agim Çeka, Klevi Lika dhe Alban Mollaymeri mbetën në burg. Eurot u gjetën në sediljet e makinave që vinin nga Belgjika.

Ndaj të arrestuarve është ngritur edhe akuza si pjesë e një grupi të strukturuar kriminal, ç’ka e bën të ligjshme shpalljen e moskompetencës së Gjykatës Durrës për trajtimin e më tejshëm të çështjes.

Eurot e gjetura në automjetet Toyota prej ditësh ka nxitur edhe debat në politikë duke shkuar deri në foltoren e parlamentit me akuza reciproket mes pozitës dhe opozitës.

Katër të arrestuarit janë Edi Lika, Klevi Lika, Agim Ceka dhe Alban Mollaymeri.

Tre milionë e 366 mijë e 800 euro, 80 mijë franga belge, e mes tyre edhe 100 euro false u sekuestruan nga policia në sediljet dhe dyert e dy “Toyota”-ve, të cilat zbarkuan në Portin e Durrësit me një trajler “bizart” ditën e diel.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera