“Eksodi” nga Durrësi. 10 mijë pasagjerë i drejtohen Italisë me 7 tragete - Bota Sot
“Eksodi” nga Durrësi. 10 mijë pasagjerë i drejtohen Italisë me 7 tragete

Durrësi

“Eksodi” nga Durrësi. 10 mijë pasagjerë i drejtohen Italisë me 7 tragete

Më: 31 gusht 2018 Në ora: 16:21
Pamje nga Durresi

Ditët e fundit të gushtit në portet e vendit ka më shumë udhëtarë sesa në pjesën tjetër të vitit. Vetëm dy ditët e fundit, në Portin e Durrësit janë nisur 7 tragete drejt Italisë me 10 mijë pasagjerë e 3200 mjete.

“Rrugët janë pak më mirë, por nuk është se ka shumë ndryshime”, thonë emigrantët.

“Kaluam 5 ditë në Shkodër e më pas në Vlorë, një vend shumë i bukur. Ishte një javë e bukur. Qëndruam edhe në Tiranë, dy ditë. Qytet i veçantë, kaotik disi, por më pëlqeu shumë”, shprehet një turiste italiane.

Gjatë periudhës korrik-gusht, 201 747 udhëtarë hynë në Shqipëri nga Porti i Durrësit dhe 173 004 kanë dalë. Mes tyre, 89 903 shtetas të huaj dhe 24 440 automjete me targa të huaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera