Rusia, Turqia dhe Italia në vendet e para për import-eksport nga Durrësi - Bota Sot
Rusia, Turqia dhe Italia në vendet e para për import-eksport nga Durrësi

Durrësi

Rusia, Turqia dhe Italia në vendet e para për import-eksport nga Durrësi

Më: 24 tetor 2018 Në ora: 10:26
Durrës

Gjatë 9 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 417 anije dhe 776 tragete, duke shënuar një volum prej mbi 2.7 milionë tonë mallra gjithsej.

Shkëmbimet e mallrave janë kryer kryesisht me vende si Rusia (28 përqind), Turqia (19 përqind) dhe Italia (11 %), e më tej Malta (7 %), Greqia (6 %), Libia dhe Izraeli (me nga 3 % secili), etj.

Nga statistikat 9-mujore në Sektorin përkatës në APD, mësohet se 45 përqind e eksporteve “made in Albania” i janë drejtuar me anije dhe tragete Italisë, 44 përqind janë nisur për në Maltë, 7 % drejt Turqisë dhe nga 2 % në Greqi dhe në Francë.

Importet vijnë kryesisht nga Rusia (33 përqind) dhe Turqia (21 përqind), që kryejnë së bashku më shumë se gjysmën e importit të mallrave drejt Durrësit. Bashkë me Libinë, Greqinë, Italinë dhe Izraelin (me nga 8-4 përqind secila), mallrat e importit mbërrijnë me anije edhe nga Ukraina, Egjypti, Spanja, Bullgaria, Franca, Libani, Tunizia, SHBA, Kroacia, etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...