Tregtia globale do të rritet më ngadalë në vitin 2019 - Bota Sot
Tregtia globale do të rritet më ngadalë në vitin 2019

Ekonomi

Tregtia globale do të rritet më ngadalë në vitin 2019

Më: 3 prill 2019 Në ora: 07:53
Drejtori i Përgjithshëm i OBT-së Roberto Azevedo

Organizata Botërore e Tregtisë (OBT) ka ulur parashikimet për rritjen e tregtisë globale këtë vit në 2.6 për qind nga 3.7 për qind.

Drejtori i Përgjithshëm i OBT-së Roberto Azevedo tha se pasiguria është faktori kryesor për rënien masive.

Sipas analizave të OBT-së, ky parashikim pasqyron uljen e parashikimeve të PBB-ve në Amerikën e Veriut, Europë dhe Azi.

Në njoftimin e uljes së parashikimit, OBT-ja tha gjithashtu se tregtia globale e vitit të kaluar u rrit vetëm 3%. Kjo shifër është ulur ndjeshëm nga vlerësimi prej 3.7% në shtator.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...