Lluka kërkon përkrahje nga Zvicra për sektorin energjetik - Bota Sot
Lluka kërkon përkrahje nga Zvicra për sektorin energjetik

Ekonomi

Lluka kërkon përkrahje nga Zvicra për sektorin energjetik

Më: 16 maj 2019 Në ora: 12:46
Pamje nga takimi

Gjatë qëndrimit në Cyrih të Zvicrës, ministri i Zhvillimit Ekonomik, ka takuar homologun e tij Zviceran, Guy Parmeli dhe deputetin Alfred Heer.

Gjatë takimit, ministri Lluka, ka falënderuar Parmeli dhe  Heer për përkrahjen të cilën Zvicra i ka dhënë Kosovës që nga viti 1999, në veçanti në sektorin e ujërave përmes projekteve në integrimin e ujësjellësve dhe trajtimin e ujërave të zeza.

Temë e diskutimit me ministrin Parmeli ishte edhe përkrahja shtesë në sektorin energjetik si dhe rritjen e bashkëpunimit ekonomik në mes të dy vendeve.

Vlen të theksohet se ministri Parmelin ka qenë ministër i mbrojtjes në mandatin e kaluar dhe ka vizituar para 2 viteve trupat zvicerane të KFOR-it në Kosovë. Përshtypjet e tij për Kosovën ishin mjaft pozitive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...