Euro bie ndaj dollarit - Bota Sot
Euro bie ndaj dollarit

Ekonomi

Euro bie ndaj dollarit

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 10:18
Foto ilustrim

Euro është nënvlerësuar me mbi 22% kundrejt dollarit sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Masa të tjera sugjerojnë se vlerësimet nuk janë anashkaluar shumë larg normave historike. Indeksi i dollarit të Rezervës Federale, i rregulluar nga inflacioni, është rreth 6% mbi mesataren e tij 20-vjeçare. Ndërkohë, euro është rreth 6% nën mesataren e tij që nga debutimi i tij në fillim të vitit 1999.

Vlera e dollarit është një shqetësim për administratën e SHBA nëse fuqia e tij i bën eksportet amerikane më pak konkurruese jashtë vendit. Është gjithashtu një shqetësim për krijuesit e politikës monetare, pasi ajo tenton të frenojë çmimet e importit, duke punuar kundër përpjekjeve të tyre për të rritur inflacionin.

“Është mirë brenda rrezes normale të vlerësimit”, tha Adam Cole, kryestrategu i monedhës në RBC Capital Markets. “Unë nuk mendoj se ekziston një politikë e mbajtjes së një monedhe të nënvlerësuar, ose mbajtjes së saj në nivele nënvlerësuar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...