Shqetësuese: Kosova sivjet siguron vetëm 20% të nevojave të grurit - Bota Sot
Shqetësuese: Kosova sivjet siguron vetëm 20% të nevojave të grurit

Ekonomi

Shqetësuese: Kosova sivjet siguron vetëm 20% të nevojave të grurit

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 07:43
Foto ilustrim

Tahir Tahiri, kryetar i Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës tha për Radio Kosovën se Kosova sivjet mund të mbulojë vetëm rreth 20 për qind të nevojave të popullatës me miell.

Sipas tij, Kosova i ka vetëm rreth 30 mijë hektarë të mbjella me grurë e jo 50 mijë, sic thonë zyrtarët e Ministrisë së Bujqësisë.

Edhe rendimentet sipas tij nuk pritet të jenë të larta, për shkak të mbjelljes së vonë të grurit dhe problemeve tjera të fermerëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...