Dita Evropiane e Mikrofinancës - Bota Sot
Dita Evropiane e Mikrofinancës

Ekonomi

Dita Evropiane e Mikrofinancës

Më: 20 tetor 2019 Në ora: 08:51
Foto ilustrim

Institucionet mikrofinanciare në gjithë Evropën sot shënojnë 20 tetorin-Ditën Evropiane të Mikrofinancës.

Dita Evropiane e Mikrofinancës, synon rritjen e ndërgjegjësimit për mikrofinancën si një mjet për të luftuar përjashtimin social dhe papunësinë në Evropë dhe shënohet për herë të parë në Kosovë sikurse edhe në Evropë.

Ndryshe, institucionet mikrofinanciare llogaritet se brenda një viti japin afër 100 milionë euro në të gjithë sektorët. Kredia mesatare është rreth 1,100 euro.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat