Nisin protestat e sektorit privat në Kosovë - Bota Sot
Nisin protestat e sektorit privat në Kosovë

Ekonomi

Nisin protestat e sektorit privat në Kosovë

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 06:11
Ilustrim

Punëtorët teknik të Qendrës se Studenteve, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik dhe ata te sigurimit fizik të Universitetit të Prishtinës dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët.

Protesta mbahet në vendete e tyre te punës nga ora 10:00 deri 11:00. Punëtorët do te kërkojnë pagë jo me te vogël se 350 euro.

Punëtorët e sektorit privat në Kosovë përballen me gjendjen e keqe duke u nise prej kushteve te këqija të punës deri te pagat qe një numër i madh i punëtorëve po paguhen ende me pagë 130 dhe 170 euro si dhe me orare te sterzgjatura.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat