Zyrtari i Ministrisë së Financave tregon se kur do të bëhet pagesa prej 170 euro për bizneset - Bota Sot
Zyrtari i Ministrisë së Financave tregon se kur do të bëhet pagesa prej 170 euro për bizneset

Ekonomi

Zyrtari i Ministrisë së Financave tregon se kur do të bëhet pagesa prej 170 euro për bizneset

Më: 10 qershor 2020 Në ora: 20:16
Foto ilustrim

Janë afër 20 mijë punëtorë që ende nuk i kanë marrë mjetet, siç është paraparë në Pakon Emergjente Fiskale.

Sipas Agim Krasniqit nga Ministria e Financave, me përfundimin e rishikimit të buxhetit hapet rruga për përdorimin e fondeve për alokimin e mjeteve tek punëtorët.

“Prandaj është thënë prej fillimit që për t`u implementuar në tërësi Pakoja Emergjente, nevojitet që të ketë një proces të rishikimit të buxhetit. Ai proces është duke ndodhur tash dhe po shpresoj që javën e ardhshme do të përfundoj dhe do të miratohet në Kuvend dhe në momentin që miratohet në Kuvend, ne jemi siguruar që të gjitha masat që kanë filluar që të implementohen të kenë fondet në dispozicion dhe që të mos kenë nevojë më që në mungesë të bazës ligjorë të mos kryhen obligimet”, ka thënë tutje ai.

Krasniqi është shprehur optimist që pagesat e mbetura në gjysmë nga Pakoja Emergjente Fiskale, do të kryhen së shpejti.

“Unë besoj që në momentin e aprovimit të rishikimit të buxhetit do të kryhen menjëherë pagesat që nuk janë kryer për muajin e parë dhe pagesat e për muajin e dytë dhe të tretë për disa masa që janë, në mënyrë që me përmbyll komplet Pakon Emergjente”, ka deklaruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat