Shahini: Masat e qeverisë, bazë për rimkëmbje ekonomike të Kosovës

Ekonomi

Shahini: Masat e qeverisë, bazë për rimkëmbje ekonomike të Kosovës

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 19:12
Agim Shahini

AKB po e vlerëson si bazë të mirë miratimin e 15 masave për rimëkëmbje ekonomike me vlerë 365 milionë euro për fillimin e mbeshtetjes së sektorit privat.

"Krizën ekonomike mund të shuajë vetëm Qeveria e Kosovës me masa konkrete sikur vendimet e fundit në mbledhjen e qeverisë por nuk duhet të ndalet sepse dëmet ekonomike deri në fund të vitit do të jenë trefishi më të mëdha se kjo mbështetje fillestare", thotë në një reagim, kreu i AKB-së Agim Shahini.

Reagimi i tij:

Masat e Qeverisë bazë për rimkëmbje ekonomike të Kosovës.

AKB e vlerson si bazë të mirë miratimin e 15 masave për rimkëmbje ekonomike me vler 365 milion euro për fillimin e mbeshtetjës së sektorit privat.

Krizën ekonomik mund të shuaj vetëm Qeveria e kosovës me masa konkrete sikur vendimet fundit në mbledhje e qeveris por nuk duhet të ndalet sepse dëmet ekonomike deri në fund të vitit do të jen trefishi më të mëdha se kjo mbështetje fillestar.

Falja e ndëshkimeve dhe lehtësirat tjera të barrës tatimore dhe riprogramimi i tyre është çlirim për biznese dhe qytetarët e Kosovës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat