Klubi i Prodhuesve kërkon miratimin urgjent të pakos emergjente të rimëkëmbjes

Ekonomi

Klubi i Prodhuesve kërkon miratimin urgjent të pakos emergjente të rimëkëmbjes

Më: 16 shtator 2020 Në ora: 16:21
Pamje nga takimi

Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Kryetarin e Bordit të Klubit të Prodhuesve, Bashkim Osmani, së bashku me ekzekutivin e Klubit, me të cilët diskutuan për gjendjen e tanishme të sektorit të prodhimit dhe avokimit për ndërmarrjen e disa masave të cilat do të ndikonin drejtpërdrejtë në përmirësimin e kësaj gjendje.

Kryetari i Bordit të Klubit, Bashkim Osmani tha se është tejet e domosdoshme miratimi i menjëhershëm i pakos emergjente të rimëkëmbjes, e cila do të ndihmonte shumë prodhuesit vendorë, ku shumë prej tyre janë në prag të mbylljes së veprimtarisë.

Gjithashtu, Osmani kërkoi nga kryetarja e Kuvendit që të mbështesë edhe Rezolutën e Prodhimit, ku Klubi i Prodhuesve me anë të kësaj rezolute kërkon që industria e prodhimit të shpallet sektor i rëndësisë nacionale, ku Qeveria e Kosovës do të duhej të përkrahë ndërmarrjet prodhuese, me qëllim të rritjes së kapaciteteve të tyre.

Po ashtu u theksua se Kuvendi i Kosovës dhe Qeveria e Kosovës do të duhej që rimëkëmbjen ekonomike të vendit ta bazojnë në fuqizimin e industrisë së prodhimit, si zgjidhjen e vetme për zhvillim të qëndrueshëm ekonomik.

Kryetarja Osmani shprehu gatishmërinë që të përkrahë këtë rezolutë, por edhe iniciativat tjera kështu duke ju qëndruar prodhuesve gjithnjë pranë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat