“Trepça” e “Telekomi” takojnë Hotin, kërkojnë zhbllokimin e llogarive

Ekonomi

“Trepça” e “Telekomi” takojnë Hotin, kërkojnë zhbllokimin e llogarive

Më: 28 tetor 2020 Në ora: 17:07
Avdullah Hoti

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka takuar Bordin dhe Menaxhmentin e Trepçës, të cilës i është bllokuar llogaria për shkak të borxheve ndaj kreditorëve, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

“Pavarësisht performancës së mirë dhe rritjes së prodhimit për 28% gjatë këtij viti, rënia e çmimeve në bursa dhe tregje ndërkombëtare e ka nxjerrë këtë kompani me afarizëm negativ. Trepça ka trashëguar kontrata të pafavorshme të cilat po i shkaktojnë dëme financiare. Prandaj, Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit do të bashkëpunojë me Bordin dhe Menaxhmentin e Trepçës, në përgatitjen e planit të biznesit për tejkalim të situatës”, thuhet në komunikatë.

Tutje thuhet se Hoti, bashkë me Kuçi, sot ka takuar edhe Sindikatën e Telekomit të Kosovës, të cilës po ashtu u janë bllokuar llogaritë, edhe pse në tre muajt e fundit Telekomi i Kosovës ka performuar pozitivisht.

E në një njoftim nga Sindikata e Telekomit bvëhet e ditur se kryetari i FSP-PTK, Lamih Balaj, ka kërkuar që urgjentisht të ndërmerren hapa për zhbllokimin e llogarive.

“Balaj, iu paraqiti gjendjen alarmante që është krijuar pas bllokimit të llogarive bankare dhe rrezikun e operimeve ditore. Gjithashtu, kërkoi me urgjencë zhbllokimin e llogarive bankare dhe marrjen përsipër të përgjegjësive si Qeveri në gjetjen e një zgjidhje afatgjate të këtij kontesti si dhe hapjen e rrugës së zhvillimit të përgjithshëm të Telekomit”, thuhet në njoftim.

Tutje thuhet se Hoti dhe Kuçi, u zotuan për një zgjidhje të shpejtë të këtij kontesti, me hapa të qëndrueshëm që ky fenomen të mos përsëritet prapë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat