FMN: Ekonomia botërore do të tkurret me 11 trilionë euro

Ekonomi

FMN: Ekonomia botërore do të tkurret me 11 trilionë euro

Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 21:15
Foto ilustrim

Prodhimi i Brendshëm Bruto botëror do të bjerë ndjeshëm, ku të gjithë ekspertët pajtohen për këtë. Ka qasje të ndryshme vetëm në masën e tkurrjes ekonomike dhe perspektivat afatmesme për një kthim në rritje.

Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që ekonomia botërore të tkurret me 11 trilionë euro.

“Ky është recesioni më i madh që nga përplasja financiare e vitit 1929″, tha një ekonomist kryesor i FMN-së, duke shtuar se “asnjë vend nuk do t’i mbijetojë krizës”.

Si rezultat i krizës ekonomike, deficitet buxhetore në raport me PBB-në do të arrijnë pikën më të lartë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Sipas Fondit, masat për mbështetjen e zhvillimit duhet të merren dhe vendet e pasura duhet të ndihmojnë edhe më të varfrit. Përveç kësaj, masa të rrepta shtrënguese duhet të merren pas përfundimit të pandemisë për të zvogëluar borxhin publik.

FMN vendos recesionin botëror në 4.9 për qind, ndërsa për 2021 parashikon një rimëkëmbje graduale prej 5.4 për qind. Sidoqoftë, këto vlerësime janë të vlefshme vetëm me kusht që të mos ketë një valë tjetër pandemie me imponimin e bllokimeve të reja, të cilat do të forconin çdo kthim në zhvillim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat