Reciprociteti me Serbinë, eksperti i ekonomisë flet për deklaratën e Hotit

Ekonomi

Reciprociteti me Serbinë, eksperti i ekonomisë flet për deklaratën e Hotit

Nga: G.B Më: 12 janar 2021 Në ora: 22:35
Avdullah Hoti

Do të vendos reciprocitet me Serbinë.

Kështu ka deklaruar kryeministri në detyrë, njëherësh kandidati për kryeministër nga LDK, Avdullah Hoti.

E pas kësaj deklarate pati reagime të shumta, ku Hoti u kritikua se kishte qenë kundër reciprocitetit, të cilin e kishte vendosur kryeministri i asaj kohe, Ramush Haradinaj.

Image
Mustafë Kadriaj

E për këtë, eksperti i ekonomisë, Mustafë Kadriaj, ka thënë për gazetën "Bota sot" se Hoti e ka humbur seriozitetin dhe besimin tek qytetari, derisa reciprociteti ka qenë ndër arsyet e prishjes së koalicionit.

"Kryeministri në largim ka humbur taktin e arsyes, njëherësh duke rezultuar në humbjen e seriozitetit dhe besimit tek qytetari, për faktin që njëra ndër arsyet që e kanë prishur koalicionin ka qenë pikërisht masa e reciprocitetit ndaj Serbisë, duke u arsyetuar që po i prishin marrëdhëniet me SHBA-në, ndërsa tani kur nuk ka as legjitimitet juridik, mundohet të shpreh dozë të patriotizmit duke pretenduar që të ngritë besimin në opinion", është shprehur ai.

Sipas Kadriajt, detyra e tij është të mos ketë anarki institucionale por për veprime çfarë pretendon, nuk ka legjitimitet juridik e aq më pak moral.

"Pra, detyra e kryeministrit në ikje është vetëm të mos ketë anarki institucionale por për veprime çfarë pretendon, nuk ka legjitimitet juridik e aq më pak moral, për faktin që përveç që tradhtuan ish partnerin e koalicionit Lëvizjen Vetëvendosje, njëherësh edhe qytetarin e Kosovës", ka vlerësuar ai.

Kadriaj shton se një sjellje e tillë aspak serioze, do t'i kthehet bumerang në zgjedhjet e shkurtit.

"Si përfundim, një sjellje aspak serioze e kryeministrit aktual do t'i kthehet bumerang në zgjedhjet e shkurtit që sipas sondazheve LDK do pësojë disfatën më të madhe për arsye të ditura dhe të lartcekura", ka deklaruar Mustafë Kadriaj për "Bota sot".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat